Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Haluška

V Bohumíně bojují proti hazardu

Proti hazardu, hracím automatům či videoterminálům v Bohumíně bojují už osm let. Město vydalo zákazovou vyhlášku, šestkrát ji rozšířilo a počet automatů klesl ze 140 na 30. Bohumín tak přišel ročně o pět milionů korun. Byla to jakási daň za klid a pořádek, které Bohumín chtěl ve městě mít.

Ilustrační foto Foto: Milan Haluška
V Bohumíně bojují proti hazardu

Gamblerství rozvrací rodiny, zvyšuje kriminalitu, způsobuje poblíže heren hluk a nepořádek. Zdánlivý klid, kdy se Bohumínu podařilo vymýtit z města herny, trval asi rok a pak Ministerstvo financí (MF) ve městě i přes nesouhlas města povolilo asi 250 videoterminálů, z toho 141 do míst se zákazem. Problémy se tak vrátily a trvají dodnes.

Město v roce 2011 rozšířilo zákaz i na provozování videoterminálů. Ty jsou podobné výherním hracím automatům, ale na rozdíl od nich berou mnohem větší vklady. "Z tohoto důvodu jsme před rokem rozšířili zákaz také na videoterminály. To v budoucnu zabrání ministerstvu financí, aby u nás v Bohumíně povolilo další videoterminály," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Nejpozději do dvou let by však i tyto přístroje měly z města zmizet. A to díky novele loterijního zákona, která zkracuje povolení pro videoterminály z deseti na tři roky.

"Naději, že se zbavíme videoterminálů, jsme už vkládali do prvního verdiktu Ústavního soudu, který řekl, že videoterminál je totéž co výherní hrací automat, a proto je města mohou regulovat a zakázat. Před rokem jsme proto žádali ministerstvo financí, ať v Bohumíně zruší všechna povolení pro protiprávně povolené videoterminály. V těchto dnech nám ovšem přišlo zamítnutí těchto žádostí," upřesnil starosta Vícha.

Město teď bude podávat rozklady a předpokládá, že ministerstvo na základě dalšího rozhodnutí Ústavního soudu vyhoví a začne videoterminály rušit.

"Přesto nečekáme, že to bude rychlá záležitost a ze dne na den přístroje zmizí. Ministerstvo je totiž při zahajování řízení o odstranění videoterminálů bohužel nesrovnatelně pomalejší, než bylo v době, kdy stovky přístrojů přes náš odpor prakticky ze dne na den a na deset let povolovalo. Určitě bude tvrdit, že není technicky možné ty desetitisíce protiprávně povolených přístrojů v celé zemi ze dne na den zrušit. A to je lumpárna. Může se proto klidně stát, že je ve městě budeme mít až do roku 2014, do kdy nám je tady ministerstvo povolilo," uzavřel starosta Petr Vícha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků