Hlavní obsah
Foto: Marek Malůšek

Upokojenkyně: s humorem a citem o stáří

Černou senior komedii Upokojenkyně uvede v sobotu 13. října Městské divadlo Zlín. Text Kazimíra Lupince byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla 2015 a kde se hrál, tam sklidil pozitivní reakce diváků i kritiky, doposud jej však inscenovala pouze amatérská divadla.

Foto: Marek Malůšek
Upokojenkyně: s humorem a citem o stáří

Zlínská inscenace slibuje kromě aktuálního tématu s výrazným společenským přesahem i zážitek z živé hudby. Na jevišti herce doprovodí dixielandová kapela Jazzzubs. Premiéra začíná v 19.00 ve Velkém sále.

Domov důchodů. Anna a Marie, dvě seniorky obývající společný pokoj. Svět televizních seriálů, křížovek a pravidelných dávek léků. Čekání na třicetiminutovou návštěvu nejbližších…

„Autor mistrně dovede dát přesah odpozorovaným situacím z reálného života. Při psaní čerpal z osobní zkušenosti z návštěv u prarodičů v domově pro seniory. I díky tomu téma stáří, demence a Alzheimerovy choroby, v naší společnosti často tabuizované, protože je vnímáno jako nepříjemné, podává tak, že se skrz slzy člověk musí smát,“ řekl režisér Petr Michálek.

Kazimír Lupinec, vlastním jménem Jan Červený, hru napsal pro kladenské amatérské divadlo V. A. D. „Díky tomu, že jsem měl všechno odžité, jsem si byl jist, že dokážu balancovat na hraně, za kterou by se jít nemělo,“ uvedl autor, který si původně jednu z rolí, postavu syna Vlastíka, napsal pro sebe. Ve Zlíně připadla Radoslavu Šopíkovi. Jeho matku Annu, nemocnou devadesátiletou seniorku, ztvární Jana Tomečková, její kamarádku z domova důchodců Marii Milena Marcilisová.

Michálek text důvěrně zná, Upokojenkyně nazkoušel už v roce 2017 s amatérským divadelním souborem ProLiDi (Provodovské lidové divadlo). „Teď máme příležitost téma více otevřít. Alzheimerova choroba je nemoc neléčitelná, dřív nebo později se s ní setká v životě každý. V první fázi nemoci se ta poslední dá hodně oddálit. Tuto informaci chceme formou divadla šířit,“ zdůraznil.

Proto divadlo přizvalo ke spolupráci také zlínskou Naději, která jako jediná na Zlínsku provozuje pro takto nemocné hotspot. Herečky Jana Tomečková a Milena Marcilisová se staly patronkami letošního Týdne paměti, který se každoročně koná pod hlavičkou Naděje, a po každé repríze Upokojenkyň bude následovat debata s odborníky, nemocnými i jejich příbuznými.

První reprízy jsou naplánovány na 16. a 19. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků