Hlavní obsah
Foto: Zlínský zámek o.p.s.

Umění oskarového výtvarníka Theodora Pištěka představí galerie na zlínském zámku

Výstavu autora světového formátu připravila Galerie Václava Chada na zámku ve Zlíně. V pátek 19. května zde otevírá retrospektivu obrazů uznávaného malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka.

Foto: Zlínský zámek o.p.s.
Umění oskarového výtvarníka Theodora Pištěka představí galerie na zlínském zámku

Tři oříšky pro Popelku, Marketa Lazarová, Postřižiny, Arabela, Návštěvníci – tyto filmy a seriály, a ještě mnohé další, se spojují v osobě tvůrce jejich kostýmů, výtvarníka Theodora Pištěka.

Je to originální umělec, uznávaný po celém světě, držitel ceny americké filmové akademie Oscara za kostýmy k filmu Amadeus, francouzského Césara za kostýmy k filmu Valmont, Českého lva za dlouhodobý přínos českému filmu,… Tato stránka tvorby Theodora Pištěka je veřejnosti poměrně dobře známá. Ovšem je jen jednou z částí jeho uměleckého záběru.

Zlínská retrospektivní výstava představí Theodora Pištěka jako jednoho z nejvýznamnějších současných českých malířů. Nejznámějšími jeho díly jsou fotorealistické obrazy.

„Charakteristickým se pro něj stal svět automobilových závodů, které dokázal zachytit v sugestivních detailech. V jeho obrazech cítíme rovněž obdiv ke klasickým etapám evropského malířství. Láká ho vícevrstevnaté vizuální vyprávění s množstvím různých odkazů k umění i okolnímu světu,“ popisuje Pištěkovu tvorbu kurátor výstavy Martin Dostál.

„Jedním z klíčových témat je také svět filmu a jeho hra na fikci a skutečnost. Šálení smyslů, kterými nás svět obklopuje, jeho krása i pomíjivost, prostupnost detailů a celku, zkoumání pravosti i pravdy, to jsou nosné prvky Pištěkova díla. Jdou z obrazů do filmu a do reálného života i naopak. A generují nekonečno Pištěkových obrazů, které nám mimo jiné kladou otázky po smyslu života a po smyslu umění, které v něm má nezastupitelné místo,“ zve na nevšední výstavu kurátor Dostál.

Expozice obsahuje díla zapůjčená od soukromých sběratelů, významných galerií v ČR i přímo od samotného Theodora Pištěka a řadí se tak k největším přehlídkám jeho díla vůbec.

Výstava bude otevřena v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku v pátek 19. května v 17 hodin v rámci Muzejní a galerijní noci. Poté bude přístupná až do 18. srpna, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin nebo podle individuální domluvy.

Setkání s autorem a jím vedená komentovaná prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 1. června v 17 hodin.

Výstava je součástí doprovodného programu 57. ročníku Zlín Film Festivalu, který se letos koná od 26. května do 3. června. Na závěrečném slavnostním ceremoniálu bude panu Pištěkovi předáno ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti. Po dobu trvání festivalu bude výstava otevřena denně od 10 do 17 hodin.

Další informace o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz. Informace k filmovému festivalu jsou na www.zlinfest.cz  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků