Hlavní obsah
1+2=6. Zleva Jitka Hlaváčová, Zdeněk Trčálek a Tereza Novotná Foto: Jan Karásek

Uherskohradišťský unikát, komedie 1+2=6, slaví desáté narozeniny

Úspěšná komedie Slováckého divadla v Uherském Hradišti 1+2=6 (Jeden a dvě je šest) oslaví deset let na scéně. Divadelníci chystají překvapení i speciální dárky pro diváky.

1+2=6. Zleva Jitka Hlaváčová, Zdeněk Trčálek a Tereza Novotná Foto: Jan Karásek
Uherskohradišťský unikát, komedie 1+2=6, slaví desáté narozeniny

Deset let na scéně? Komedie 1+2=6 (Jeden a dvě je šest) Slováckého divadla v Uherském Hradišti to dokázala. Desáté narozeniny oslaví 26. května.

„Desáté narozeniny jsou opravdu výjimečné, a tak na obě představení do konce sezóny, tedy květnové a červnové, připravujeme pro diváky speciální dárky. Víc se ale diváci dozvědí až na samotných představeních,” uvedl tiskový mluvčí divadla a představitel jedné z hlavních rolí Stanleyho Gardnera Josef Kubáník.

Hra proslulého komediografa Raye Cooneyho patří spolu s Rychlými šípy a muzikálem Donaha! ke třem nejúspěšnějším titulům v historii. Uherskohradišťské divadlo je jediné, které ji se svolením autora uvádí, a hra má za sebou od dubna už 110 repríz.

„Vzpomínám si na první čtenou zkoušku, bylo to u režiséra Bellana na zahradě pod pergolou, byl začátek dubna 2007, byla zima, seděli jsme v bundách u krbu, v kouři a rýpali jsme se v textu a mně to ne a nešlo číst a těšil jsem se, až se prokoktám k závěru hry. Ještě půl roku po té slavné zahajovací zkoušce mně text smrděl jak čerstvě vyuzené prasečí rypáčky,“ zavzpomínal představitel taxikáře Johna Browna Zdeněk Trčálek.

Komedie 1+2=6 je geniálním spojením dvou her, které překladatel Břetislav Hodek nazval "1+1=3" a "3+3=5". Protože obě komedie na sebe volně navazují, vytvořilo z nich se svolením autora Slovácké divadlo komedii jednu. Hru upravila a vymyslela dramaturgyně Iva Šulajová.

Inscenaci, která uspěla i u diváků na Grand festivalu smíchu v Pardubicích, ve Slováckém divadle nastudoval Robert Bellan. V hlavních rolích excelují Jitka Hlaváčová, Tereza Novotná, Zdeněk Trčálek, Josef Kubáník a další. Nejbližší možnost zhlédnout komedii budou mít diváci ve středu 17. května a v úterý 20. června, vždy od 19 hodin.

Minianketa: Proč by se měl jít na 1+2=6 člověk podívat?

Josef Kubáník: Komedie 1+2=6 je unikum. Jsou to dvě komedie v jedné a obě jsou napsané naprosto brilantním způsobem. A my je obě zahrajeme během jediného večera. Navíc kolegové jsou tak vtipní, že se na některé pasáže i po deseti letech těším. Takže je to dvě a půl hodiny nepřetržitého smíchu.

Jitka Hlaváčová: Proč? Protože už se hraje deset let a jestli na ní ještě nebyl, tak jako by nežil (úsměv).

Tereza Novotná: Aby to viděl!

Zdeněk Trčálek: Myslím, že je to největší majstrštyk Roberta Bellana, samozřejmě nepočítám Rychlé šípy - ty už patří do síně slávy a legend. Rychlé šípy jsou fenomén a poklad Slováckého divadla a komedie 1+2=6 jim trošku šlape na paty. Tak snad možná právě proto by se na to člověk mohl jít podívat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků