Hlavní obsah
Prague Cello Quartet Foto: Pavel Kadlec

U Salesiánů zněla cella

Pro soubor Prague Cello Quartet se stalo milou tradicí zahajovat počátek roku vystoupením v kobyliském Salesiánském divadle. Nejinak tomu bylo ve čtvrtek 10. ledna, kdy tam proběhl od 19.00 hodin jejich Koncert.

Prague Cello Quartet Foto: Pavel Kadlec
U Salesiánů zněla cella

V  roce uplynulém se složení  Prague Cello Quartet pozměnilo a aktuálně vystupují v obsazení Petr Špaček, Jan Zvěřina, Jan Zemen a Ivan Vokáč. Po zážitku z Kobylis je třeba říct, že v této čtveřici kvartet ladí nejen při zvucích jejich cell.

Návštěvníkům koncertu připravili opravdu pestrý zážitek a ti, kdo by předem netušili, by se jistě divit nestačili, co vše se hraje na cello. U skladeb Prague Cello Quartet totiž neplatí tradiční propojení sametově znějícího nástroje pouze s vážnou hudbou. Při výběru upravovaných předloh se inspirují vším, co se kolem nich děje, a vším, co je oslovuje. Tímto osobitým přístupem oslovují širší okruh publika a plní jeden ze svých záměrů – dokázat, že i hudba prioritně na vážno zaměřeného tělesa se dá poslouchat.

Na letošním koncertu přednesli skladby z filmů Forrest Gump, Kmotr i romanticky působivou Falling Slowly z kultovního filmu Once. Příznivce televizních obrazovek potěšili aranží ze seriálu Přátelé a velmi příjemně vyzněla hudba inspirovaná filmem Anna ze Zelených vršků. Neopomněli zalovit také ve vodách populární hudby a působivě upravili píseň Rolling in The Deep od Adele. Kvarteto mladých cellistů svůj koncert povýšilo na originální kulturní zážitek, který byl pevně ukotven v samozřejmé kvalitě a preciznosti jejich hudebních výkonů.

Překvapivým příspěvkem z jiného oboru byla scénka Balada o krávě. Vzešla z úvah členů kvarteta, že hrát hudbu je hezké, ale divadlo by bylo lepší. Byl to odvážný nápad, který publikum s povděkem a nadšením přijalo, a premiérové drobné nedostatky členům sympatického hudebního tělesa rádo odpustilo.

Doprovodit vstup do začínajícího roku čímkoli, co přinese příjemný vjem, je vždy žádoucí a členové souboru Prague Cello Quartet přinesli nejen příjemné vjemy, ale přinesli je navíc s entuziasmem a nadšením jim tolik vlastním. Ať se kvartetu daří pozitivní náladu rozdávat na všech svých koncertech a vystoupeních v roce 2013.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků