Hlavní obsah
Poliklinika Fakultní nemocnice. Čelný pohled. Foto: Josef Zajíc

U polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava vznikne památník

Město Ostrava vyhlásilo výtvarnou soutěž na podobu památníku, který uctí oběti prosincové tragédie střelby do pacientů v čekárně Fakultní nemocnice Ostrava. Jejím cílem je vytvoření návrhu památníku včetně jeho přesného umístění ve veřejném prostoru před poliklinikou.

Poliklinika Fakultní nemocnice. Čelný pohled. Foto: Josef Zajíc
U polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava vznikne památník

Projekt iniciovali a společně připravují město Ostrava a Fakultní nemocnice Ostrava. Podílí se na něm městský ateliér MAPPA (Městský ateliér prostorového plánování a architektury), který soutěž organizuje, a Ostravská univerzita.

„Chceme, aby se umělecké dílo nadčasové povahy stalo plnohodnotnou součástí polikliniky. Aby obsáhlo váhu tragické události a vzpomínku na oběti. Vítězný návrh musí ovšem splnit také požadované technické parametry. Autoři musí brát zřetel na velký počet pěších, kteří se v lokalitě pohybují, a zohlednit by měli také přítomnost stávajícího uměleckého objektu "Slunce" od Vladislava Gajdy. Dílo může mít jakoukoliv formu, ovšem použitý materiál musí odpovídat užití v exteriéru a ve veřejném prostoru,” informovala náměstkyně primátora města Ostravy Zuzana Bajgarová.

K účasti v jednokolové - kombinované soutěži budou vyzváni tři vytipovaní výtvarníci - Jan Šnéberger, Matěj Frank a Pavla Voborník Kačírková.

Přihlásit se do soutěže mohou také další zájemci včetně studentů. Možnost jejich zapojení si přáli iniciátoři projektu - město Ostrava a Fakultní nemocnice Ostrava.

Podmínkou je odevzdání portfolia prací nejpozději do 12. března 2020. Porotci posoudí jejich kvalitu a z přihlášených vyberou další tři účastníky soutěže. Porota bude tedy posuzovat dohromady šest návrhů. Termín jejich odevzdání je do 14. května 2020.

Vítěz bude pověřen realizací díla, jehož konečná cena bude maximálně 1,8 milionu korun. Hotovo by mělo být nejpozději do 30. listopadu 2020, aby mohlo být odhaleno k 1. výročí tragické události.

Příspěvek na realizaci poskytne město Ostrava a Fakultní nemocnice Ostrava. Podíl přislíbil také Moravskoslezský kraj.

Rada města Ostravy schválila nejen vyhlášení soutěže, ale také složení poroty. V ní zasedne jedenáct členů. Přizváni budou dva odborníci. Poprvé se porotci sejdou 16. března a vyberou z doručených portfolií tři zájemce o účast v soutěži, kteří následně odevzdají svůj návrh.

V porotě zasednou:

Děkan Fakulty umění Ostravské univerzity František Kowolowski, ředitel Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity Jakub Ivánek, Tomáš Knoflíček z katedry teorie dějin umění Fakulty umění OU, Petra Vlachynská z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ondřej Vysloužil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania a mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Náhradníky budou náměstkyně primátora města Ostravy Zuzana Bajgarová, marketérka Fakultní nemocnice Ostrava Hana Maiwelderová, ředitel Střední umělecké školy Ostrava a kurátor Galerie Dole Martin Mikolášek a architekt Václav Filandr.

Přizvanými odborníky jsou:

Architekt Ondřej Turoň a vedoucí stavebního úřadu městského obvodu Ostrava - Poruba Eva Pospěchová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků