Hlavní obsah
Pomoc se stěhováním i v době korona krize zajistila koordinátorka Terezka Foto: Tereza Pelikánová

Tým Začni správně naplňuje naléhavé potřeby dětských domovů v době pandemie

2 440 roušek a 2 100 rukavic. Přesně tolik ochranných pomůcek dosud předal tým projektu Začni správně společnosti yourchance do dětských domovů napříč ČR.

Pomoc se stěhováním i v době korona krize zajistila koordinátorka Terezka Foto: Tereza Pelikánová
Tým Začni správně naplňuje naléhavé potřeby dětských domovů v době pandemie

Tým Začni správně (ZS) zároveň pomáhá konkrétním mladým lidem, kteří se po odchodu z dětského domova ocitli v tíživé životní situaci v souvislosti s korona krizí, například přišli o bydlení či zaměstnání. Koordinátoři ZS poskytují dále kontinuální podporu v 85 procentech dětských domovů v ČR.

„Yourchance respektuje současný nouzový stav a dodržuje aktuální nařízení vlády ČR. Celý tým yourchance, ale především koordinátoři projektu Začni správně jsou již přes měsíc každý den v terénu a pomáhají nejen dětem a vychovatelům v dětských domovech, ale zejména mladým lidem, kteří již z domova odešli. Řada z nich se díky současné složité situaci dostala do bezvýchodné situace. Ztratili práci, nemají kde bydlet, a hlavně jim chybí jakékoliv rodinné zázemí a možnost se na rodinu obrátit. Jsou to každodenní smutné příběhy, které dostávají rychlý spád a děláme vše proto, aby mladí v bezvýchodných situacích viděli světlo v tunelu, měli se od čeho odrazit a našli pevnou půdu pod nohama,“ uvedla Gabriela Křivánková, spoluzakladatelka a předsedkyně správní rady yourchance o. p. s.

Projekt Začni správně má desetiletou historii. Od začátku pomáhá mladým lidem z dětských domovů nebo pěstounské péče, aby se po odchodu postavili na vlastní nohy a byli schopni žít plnohodnotný a samostatný život.

Cíl - vytvořit funkční systém integrace mladých dospělých, kteří opouštějí dětské domovy a pěstounskou péči, se podařilo naplnit již před několika lety a teď je plně k dispozici těm, kteří ho potřebují využít. Je dostupný celoplošně, zapojeno je do něj 85 procent dětských domovů a aktuálně poskytuje zázemí více než 700 mladých lidí. Na realizaci má zásluhu 25 členů interního týmu a dvě stovky dobrovolníků.

Formy poskytované pomoci

Usilovná práce koordinátorů směřuje do dětských domovů ve všech regionech ČR. Na základě individuálních potřeb vozí do domovů roušky, včetně těch vlastnoručně šitých, zprostředkovávají dodání respirátorů, ochranných rukavic, antibakteriálních krémů a litrů dezinfekce.

Do několika domovů osobně předali také počítače pro on-line výuku dětí a čističky vzduchu.

A jaké jsou ohlasy a zprávy z DD?

„Děkujeme Začni správně za spolupráci, která momentálně probíhá kvůli řešení korona krize. Velmi si vážíme každé pomoci, obzvláště té, která reflektuje potřeby dětí dětského domova, neboť si málo lidí uvědomuje, že právě dětské domovy v době, kdy jsou uzavřeny školy, sportoviště, služby apod., pracují na 150procentní výkon a musí zaměstnat děti, stejně jako učit za učitele, prát, žehlit, vařit, vymýšlet program 24 hodin 7 dní v týdnu. Děkujeme za poskytnuti počítače, který využijeme pro edukační činnost našich dětí. Děkujeme i za ochranné prostředky, sladkosti, ale také za on-line konzultace, neboť oceňujeme každou využitou chvilku, která děti zabaví nebo jinak obohatí,“ popisuje složitou aktuální situaci Radim Kratochvíl, ředitel Dětského domova Plumlov.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků