Hlavní obsah
Model Trezoru přírody Foto: Zdeněk Urbanovský

Trezor přírody, další smělý projekt v Horní Lidči

Horní Lideč, nevelká obec ležící na soutoku říček Senice a Seninky, je mnohým známa díky originálnímu Česko-slovenskému mechanickému betlému. Málokdo si uvědomí, že se zde prakticky dotýkají hned čtyři chráněné krajinné oblasti – Beskydy a Bílé Karpaty v ČR, Kysuce a Biele Karpaty na Slovensku.

Model Trezoru přírody Foto: Zdeněk Urbanovský
Trezor přírody, další smělý projekt v Horní Lidči

A právě poloha uprostřed chráněných přírodních celků je motivem nového, odvážného a nadčasového projektu s pracovním názvem Trezor přírody.

V centru obce vznikne na ploše 1215 metrů čtverečních moderní multimediální expozice, která poskytne netradiční pohled na přírodní témata všech čtyř chráněných krajinných oblastí pohoří patřících do masivu Západních Karpat.

„Při návrhu projektu jsme se částečně inspirovali naším úspěšným mechanickým betlémem. Ten obsahuje řadu moderních multimediálních prvků a projekcí a praxe nám ukázala, že to byla šťastná volba. Z betlému, který je v jiných obcích krátkodobou předvánoční záležitostí, jsme díky netradičnímu konceptu udělali celoroční turistickou atraktivitu a podobnou cestou bychom chtěli jít i v Trezoru přírody,” vysvětluje motivaci starosta Horní Lidče Josef Tkadlec.

Trezor přírody tak bude navozovat v multimediálním prostoru iluzi reálné přírody, která se bude měnit v čase. Bude nejen ukazovat přírodní scenérie, ale zejména spojení člověka s přírodou, jejich vzájemné ovlivňování. Projekt má významnou ambici být vzdělávacím prostředím, být názorným prostředkem k hledání vazeb mezi společenstvími rostlin, živočichů a lidí, k práci na projektu budou přizváni zástupci všech čtyř chráněných krajinných oblastí.

„Zatímco betlém nám poskytuje pohled do minulosti a k našim kořenům, v Trezoru přírody se chceme dívat na přítomnost a do budoucnosti, bude zde prostor k zamyšlení nad hodnotou přírodního prostředí a naším chováním. Virtuální přírodu uvnitř Trezoru také propojíme s vnějším prostorem, který bude zahrnovat přírodní tok říčky Senice a bude navazovat na naučnou stezku Vařákovy paseky. Vznikne zde přírodní biotop a arboretum původních přírodnin. Náš projekt je smělý, odvážný a ojedinělý, ale jsme přesvědčeni o tom, že Horní Lideč bude tímto počinem inspirovat další obce nejen v České republice k následování. Vždyť zachovalá příroda je tím největším bohatstvím,” dodal starosta Josef Tkadlec.

Projekt byl 8. prosince představen občanům obce, a den poté pak partnerské slovenské obci Dohňany. Realizace projektu bude zahájena v příštím roce, první návštěvníky přivítá před Vánocemi v roce 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků