Hlavní obsah
Labuť zpěvná Zpěvanka s mláďaty. Foto: Jiří Šafránek

Třetí hnízdění labutě Zpěvanky skončilo neúspěšně – mláďata záhadně zmizela

Již třetím rokem hnízdí jediný pár labutí zpěvných v České republice, a to na Zámeckém rybníku v Chropyni. V každém roce se vylíhla čtyři mláďata, ale pouze jedno z prvního hnízdění spolu s rodiči odlétlo na zimoviště. Ostatní mláďata během odchovu uhynula.

Labuť zpěvná Zpěvanka s mláďaty. Foto: Jiří Šafránek
Třetí hnízdění labutě Zpěvanky skončilo neúspěšně – mláďata záhadně zmizela

Letošní třetí hnízdění skončilo neúspěšně již třetí den po vylíhnutí čtyř mláďat. Ve středu 8. května se na hladině Zámeckého rybníka v Chropyni objevil pár labutí zpěvných se čtyřmi labuťátky. Následující den byl pár pozorován pouze se dvěma mláďaty a v pátek 10. května byl pár bez mláďat.  Všechna čtyři mláďata záhadně zmizela během dvou nocí.

V roce 2017 zahnízdil pár labutí zpěvných poprvé v České republice. Samice Zpěvanka, jak ji ornitologové pojmenovali, se samcem vychovala čtyři labuťátka, ale pouze jedno je následovalo do jižního Polska, kde společně zimovaly. V loňském roce zahnízdily podruhé, a to opět na Zámeckém rybníku v Chropyni. Měly také čtyři mláďata, ale žádné z nich se nedožilo vzletnosti a postupně uhynula.

Video o hnízdění labutí zpěvných v roce 2018

Ochránci ptactva a členové Moravského ornitologického spolku, kteří pravidelně sledují hnízdiště labutí zpěvných, se domnívají, že se mláďata stala obětí šelmy, a to mývala. Mýval severní je u nás nepůvodním druhem a na střední Moravě je tak přemnožen, že již vážně ohrožuje naše původní druhy obojživelníků i ptáků.

Labutě zpěvné hnízdí na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy. U nás se občas objevují v době tahu někdy i vzácně zimují. Výjimkou je labuť zpěvná Zpěvanka, která se již 13 let zdržuje celoročně převážně na střední Moravě. Její nejoblíbenější rybníky se nacházejí v Tovačově, Kojetíně a v Chropyni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků