Hlavní obsah
Od čtvrtka 22. srpna další zrekonstruovaný byt (3+1) v Holýšově využívají tři uživatelé Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod. Foto: KÚ Plzeňského kraje

Transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod pokračuje

Další tři uživatelé Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod od čtvrtka 22. srpna žijí tak, jak byli dříve zvyklí. V rámci transformace sociálních služeb se přestěhovali do zrekonstruovaného bytu v Holýšově.

Od čtvrtka 22. srpna další zrekonstruovaný byt (3+1) v Holýšově využívají tři uživatelé Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod. Foto: KÚ Plzeňského kraje
Transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod pokračuje

Už od roku 2011 probíhá v Domově pro osoby se zdravotním postižením (DZOP) Stod, pilotním zařízení transformace sociálních služeb v Plzeňském kraji, proces, jehož cílem je umožnit uživatelům domova žít v přirozené komunitě s podporou odpovídající individuálním potřebám uživatelů. Velkokapacitní ústavní služba pro lidi s postižením je tak nahrazena bydlením a podporou klientů v běžném prostředí.

Díky transformaci pobytových sociálních služeb mohou uživatelé DOZP žít v nově vybudovaných domácnostech, chráněných bytech nebo nízkokapacitních domovech pro osoby se zdravotním postižením a žít způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky.

"Jedním z našich cílů je podpořit samostatnost klientů a jejich zapojení do běžného života," uvedl Zdeněk Honz, krajský radní pro oblast sociálních věcí.

Projekt Transformace DOZP Stod – I. etapa plánuje přestěhování osmašedesáti klientů do samostatného bydlení v lokalitách v okolí města Stod. Už v roce 2011 byly opraveny dvě bytové jednotky v Holýšově, kde našlo nové bydlení pět klientů DOZP Stod. Od čtvrtka 22. srpna další zrekonstruovaný byt (3+1) v Holýšově využívají tři uživatelé DOZP.

Do konce příštího roku by se dalších šedesát klientů mělo přestěhovat do domů v Holýšově, Stodě, Nýřanech a Dnešicích. V rámci druhé etapy transformace, která už také probíhá a měla by být uzavřena do konce roku 2015, pak nové bydlení čeká na čtyřicet jedna uživatelů DOZP Stod.

Projekt Transformace DOZP Stod je realizován v rámci Integrovaného operačního programu, prioritní osy 3 - Zvýšení kvality a dostupnosti veřejných služeb.  Prostředky na jeho uskutečnění jsou z 85 % hrazeny z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z 15 % ze státního rozpočtu ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků