Hlavní obsah
Alex Dowis ve španělské talk show naprosto dostal Antonia Banderase Foto: archiv A. Dowise

Světlomalíř Alex Dowis: První Čech, který dostal Banderase a dobyl i americký Talent

Světlomalíř Alex Dowis, kterého kdysi 'objevila' v televizní show Česko Slovensko má talent Lucie Bílá a přizvala jej pak k několika svým tour a koncertům, zabodoval. Stal se prvním Čechem, který se dostal do americké podoby show s názvem America’s Got Talent.

Alex Dowis ve španělské talk show naprosto dostal Antonia Banderase Foto: archiv A. Dowise
Světlomalíř Alex Dowis: První Čech, který dostal Banderase a dobyl i americký Talent

Alex Dowis než odletěl do Los Angeles, kde se americký Talent natáčí, stihl ještě vystoupit ve španělské podobě takového show. Před tím se objevil i ve španělské velké televizní talk show ElHormiquero s Antonio Banderasem, který byl z umění českého lighe-art-isty naprosto unešený...

V Los Angeles, kde se 'americký Talent' natáčí, Alex Dowis taky rozhodně nenechal tisíce diváků, stejně jako slavnou porotu ve složení Gabrielle Union, Julianne Hough, Simon Cowell a Howie Mandel chladnými. Zažil obrovský standing ovation. Jak dopadl a zda postoupil, se ukáže později. Respektive diváci se to dozví koncem května, kdy se díl s Dowisem bude na NBC vysílat. 

„Bylo to fantastické! Je to takový jeden ze splněných snů! Letěli jsme tam vyloženě na pozvání, protože si mě vybrali a chtěli to, co dělám, vidět na vlastní oči. Nepopsatelné! Atmosféra, lidi, prostředí, zkrátka všechno. A je mi ctí, že jsem vlastně první Čech, který tam něco takového mohl prezentovat,” prozradil Alex Dowis, který se v Los Angeles setkal i se známou českou režisérkou a producentkou Pavlínou Moskalykovou, která žije střídavě tam i tady. „Vzali jsme ji s sebou na natáčení a byla to pecka. Moc nám s klukama držela pěsti,” podotkl Alex Dowis.

Ten nemaluje pouze světlem, ale třeba do písku. Jeho show jsou přímo fantastická a často i dojemná. Nad tím, co dokáže, jak umí světlem nebo do písku zvárnit postavy i tváře slavných osobností, zůstává rozum stát. Především proto, že je to krátká doba, za kterou musí obrazec či podobiznu vyrobit… 

„Dělám to ve velkém formátu a vidím to na místě vlastně jen po ose své ruky. Ale makám na tom,” podotkl s úsměvem light art výtvarník, který pracuje i pro privátní firmy, pro jejich prezentace show či večírky.

Dnes má Alex Dowis svůj tým, vystupuje po celém světě a například v pražském Divadle Ta Fantastika jednou až dvakrát měsíčně prezentuje light-art show pro české i zahraniční diváky. Před sebou má několik zastávek projektu "ART OF Evolution".

Před dvěma lety v rámci výročí slavných postaviček Pata a Mata nebo Boba a Bobka, které kdysi stvořil Vladimír Jiránek, prezentoval tyto večerníčkovské hrdiny na řadě míst. A vždy za obrovského ohlasu.

Než Vladimír Jiránek, který byl Alexi Dowisovi dobrým rádcem v mnoha směrech, zemřel, předal mu odkaz na svoji tvorbu. „Docházel jsem k němu domů na konzultace. On mi zadával různé úkoly: třeba abych nakreslil karikaturu Vladimíra Putina,” vzpomíná s úsměvem Dowis.

„Trvalo mi nějakou dobu, než jsem se ztotožnil s jeho způsobem práce, zejména s jeho pověstnou linkou, ale jeho práce mi byla vždycky blízká. Naplno ocenit jsem ji však dokázal až ve chvíli, kdy jsem seděl a kreslil společně s ním. Byl to Mistr ve svém oboru,” podotkl světlomalíř Dowis.

Rád by také konečně dokončil projekt, který před lety začal právě s Vladimírem Jiránkem - komiksový, celovečerní animovaný film o Jacku Russellovi s názvem Jack Russell – zachránce planety. „Věřím, že se to podaří,” dodal Dowis.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků