Hlavní obsah
Vítěz loňského ročníku František Mádl - držitel titulu Vinařství roku 2011 Foto: Svaz vinařů ČR

Svaz vinařů ČR vyhlásil 4. ročník prestižní soutěže Vinařství roku

Soutěž o titul Vinařství roku 2012 je v plném proudu, již koncem ledna bude zveřejněna šestice finalistů. Prestižní vinařská soutěž vyvrcholí 28. března v pražské Lucerně, kdy bude v rámci slavnostního večera předáno ocenění nejlepšímu vinařství za jeho snahu v průběhu uplynulého kalendářního roku.

Vítěz loňského ročníku František Mádl - držitel titulu Vinařství roku 2011 Foto: Svaz vinařů ČR
Svaz vinařů ČR vyhlásil 4. ročník prestižní soutěže Vinařství roku

Zásadní změnou proti předchozím ročníkům je, že se vinařství nyní mohou do soutěže přihlásit sami.

„S ohledem na nestabilitu a aféry, které se objevily na trhu s alkoholickými nápoji v roce 2012, jsme se rozhodli pro změnu. Pro ještě větší transparentnost a zpřísnění pravidel. Tyto kroky by měly přispět k dalšímu kvalitativnímu posunu soutěže i samotných vinařství ucházejících se o tak prestižní titul,“ uvedl předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray. „Proto také oceňujeme odvahu těchto firem respektovat nová pravidla a podrobit se přísnějšímu hodnocení než tomu bylo v minulosti,“ dodal.

V letošním roce se o postup mezi finálovou šestici utká 19 vinařských společností, které řádně splnily striktní kritéria výběru. Na základě bodování nezávislých nominovatelů z nich bude vybráno 6 firem s nejvyšším počtem bodů (3 fyzické a 3 právnické osoby), které budou bojovat o titul Vinařství roku 2012.

O vítězi a nositeli titulu Vinařství roku 2012 rozhodne v průběhu ledna odborná porota (složená ze zástupců vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Vinařského fondu a Asociace sommelierů ČR) na základě posouzení objektivních a subjektivních kritérií u jednotlivých vinařství.

Vítěz Vinařství roku 2012 bude vyhlášen na slavnostním galavečeru 28. března ve Velkém sále paláce Lucerna. Současně zde budou oznámeny výsledky i v dalších kategoriích, jako je cena veřejnosti, cena za nejlepší literaturu propagující víno a cena za kvalitní novinářskou práci propagující víno. Nově bude předána také cena významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro tento obor a mladému vinaři - enologovi do 38 let.

Soutěž Vinařství roku je na rozdíl od jiných vinařských soutěží v ČR postavena na komplexním posuzování vinařských společností – tedy nejen na základě kvality vyráběného vína, ale také podle toho, jak svým podnikáním přispívají k pozvednutí, rozvoji a modernizaci oboru vinařství. A které z vinařství má tedy největší šanci na úspěch? „Zjednodušeně řečeno je to vinařství, které produkuje nejlepší vína a současně je nejlépe řízeno,“ odpověděl Tibor Nyitray.

Soutěž vyhlašuje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem a za významné podpory Vinařského fondu ČR a také České spořitelny a. s. a dalších partnerů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků