Hlavní obsah

Studující senioři Virt U3V absolvovali další přednášky

Novinky, Josef Kubíček

Studující senioři Virt U3V (virtuální univerzity třetího věku) při Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (OU), absolvovali další tři přednášky probíhajícího kurzu s názvem Vzpomínky na 20. století.

Foto: Josef Kubíček

přednášející ThLic. Vladimír Šiler, Dr. na téma Postmoderna

Článek

Tento kurz, pořádaný v rámci mezinárodního projektu ISEV (vzdělávání seniorů prostřednictvím Virt U3V), probíhá v průběhu celého letního semestru. První přednáška dne 16.3.2018 byla na téma Postmoderna - doba, kultura, myšlení. Triumf individua, kde byl přednášejícím ThLic. Vladimír Šiler, Dr. z filozofické fakulty OU. Cílem bylo připravit si půdu a kontext pro semestrální projekt samostatné studentské seminární práce, v níž se bude experimentálně ověřovat funkčnost některých postmoderních postupů. Další přednáška dne 23.3.2018 na téma Pamětník, největší nepřítel historika?, byla s přednášejícím PhDr. Jiřím Neminářem z Muzea Hlučínska. Byla zaměřena na problematiku paměti a vzpomínání, hlavní důraz zde byl kladen na medializaci a instrumentalizaci vzpomínek, stejně jako na způsoby přenosu historické paměti a zaměření se na užívání vzpomínek v dokumentární tvorbě.

V pondělí 9.4.2018 se konala třetí přednáška na téma Orální historie ve výzkumu soudobých dějin, přednášejícím byl Mgr. Jiří Hlaváček z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Orální historii lze nejsnáze definovat jako obraz minulosti popsaný slovy. Tato stále se dynamicky vyvíjející metoda je v současnosti využívána zejména při výzkumu soudobých dějin, protože umožňuje zachytit životní příběhy, postoje či názory dosud žijících pamětníků a pamětnic v kontextu dějinných událostí. Takovýto výzkum může probíhat od doby ukončení 2. světové války, protože pamětníků na první, ale i druhou světovou válku neustále ubývá. Při seznámení se s touto metodou byla pozornost věnována zejména problematice individuální a kolektivní paměti, byly představeny konkrétní metodologické a etické postupy klasického orálně-historického výzkumu od výběru pamětníků, přes jejich kontaktování, informační schůzku a realizaci samotných rozhovorů až po analýzu a interpretaci nově vzniklého pramene.

V nejbližší době čekají studující seniory VU3V v tomto kurzu přednášky s Mgr. Zdeňkem Kravarem, Ph.D. ze Zemského archivu v Opavě (ZAO), a to 20.4. 2018 na téma Badatelna v pohodlí domova - zpřístupňování archivních pramenů v digitálním archivu ZAO a dále 4.5.2018 na téma České Slezsko - region rozdělený hranicemi. Tato zařazená témata do kurzu, o které je již nyní velký zájem, budou určitě opět hojně navštívena.

Související témata:

Výběr článků

Načítám