Hlavní obsah
Průmyslovka Hodonín na exkurzi v rámci projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání. Foto: Jana Slováková

Studenti hodonínské průmyslovky zkoumali jeden ze sedmi divů České republiky

Hodonínská střední škola průmyslová a umělecká je už druhým rokem zapojena do evropského projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání. Jeho součástí jsou také vícedenní exkurze pro její studenty. Jednou z nich byla návštěva přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně pro studenty oboru technické lyceum.

Průmyslovka Hodonín na exkurzi v rámci projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání. Foto: Jana Slováková
Studenti hodonínské průmyslovky zkoumali jeden ze sedmi divů České republiky

Studenti prvních až třetích ročníků hodonínské průmyslovky vyrazili prozkoumat jeden ze sedmi divů. Ano, čtete dobře, přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Leží na Moravě, v katastru obce Loučná nad Desnou, v okrese Šumperk. Elektrárna má tři "nej":

největší reverzní vodní turbínu v Evropě - 325 MW,

elektrárnu s největším spádem v České republice - 510,7m

největší instalovaný výkon v ČR - 2 x 325 MW.

Jelikož hodonínská průmyslovka je také školou stavební, tak studenty zajímala mimo jiné i architektonická struktura elektrárny Dlouhé Stráně, která má většinu provozních zařízení uložených v útrobách kopce, kam se studenti podívali tunelem.

Důvod takto zvolené stavby byl zřejmý, cílem bylo nenarušit překrásnou krajinu Jeseníků, která patří mezi chráněná území. Nezapomenutelný zážitek přinese i virtuální prohlídka elektrárny.

Elektrárna Dlouhé Stráně má jedinou nevýhodu, je od hodonínské průmyslovky hodně daleko a tak studenti vyrazili na dva dny a po cestě zavítali ještě na velmi zajímavou exkurzi do Ruční výrobny papíru ve Velkých Losinách a do Muzea papíru. Zde se papír ručně vyrábí již přes 400 let a jeho kvalita je neuvěřitelná. Studenti si uvědomili, že málokterý produkt má takovou tradici a hlavně stálou poptávku.

Jako příklad dobré praxe si odvážejí z obou provozů spoustu nových poznatků. Cílem celého projektu je zaměřit studenty na přírodovědné a technické obory a ukázat jim jeden z možných směrů jejich budoucího kariérního růstu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků