Hlavní obsah
Státní zámek Kunštát Foto: Dagmar Šnajdarová

Středověk a nová otevírací doba vítá návštěvníky na zámku Kunštát

V loňském roce byl státní zámek Kunštát asi nejvíce zmiňovaným zámkem ve správě Národního památkového ústavu, a to především na počest Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a jeho mírových misí, jejichž 550. výročí jsme si vloni připomněli.

Státní zámek Kunštát Foto: Dagmar Šnajdarová
Středověk a nová otevírací doba vítá návštěvníky na zámku Kunštát

Absolutním vrcholem „kunštátského roku“ bylo otevření zcela nové expozice V erbu tří pruhů na státním zámku Kunštát v červnu 2014. I v letošním roce čeká na návštěvníky zámku Kunštát středověk a navíc nová otevírací doba.

První mírová mise krále Jiřího v roce 1464 po západoevropských panovnických dvorech nebyla misí jedinou. Hned v následujícím roce, tj. 1465, vyjelo z Prahy další mírové poselstvo v čele s Jaroslavem Lvem z Rožmitálu. A právě kvůli misi v roce 1465 je zřejmé, že nejde „kunštátský rok“ jen tak ukončit.

Vloni se podařilo dostat více do povědomí veřejnosti, případně rozšířit školní znalosti získané v hodinách dějepisu, osobnost Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, který vládl českým zemím 13 let a byl jediným českým panovníkem, který nepocházel z panovnické dynastie, ale z panského stavu domácí šlechty.

I v letošním roce bude král Jiří připomínán, ale pozornost se více zaměří právě na období středověku, protože na zámku Kunštát lze jedinečným způsobem prezentovat každodennost na středověkých sídlech. Málokdo totiž při návštěvě barokního kunštátského zámku tuší, že právě vstupuje do zdí středověkého hradu, jehož podstatné součásti jsou k vidění dodnes.

Nová otevírací doba

Zámek Kunštát přichází, těsně před zahájením návštěvnické sezóny, vstříc svým návštěvníkům novou otevírací dobou. Dříve měli na zámku v dubnu a v říjnu otevřeno jen pro objednané skupiny, nyní je v těchto měsících o víkendech zpřístupněna interaktivní prohlídková trasa V erbu tří pruhů bez objednání.

Vede středověkými sklepními prostorami, renesančním přízemím jižního křídla a hradním parkánem zámku Kunštát. Návštěvníkům je zpřístupněno celkem osm dosud nepřístupných místností zámku. Poznáte zde nejen slavný rod českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, ale v moderně pojaté expozici zažijete středověk téměř na vlastní kůži.

V nově zpřístupněných místnostech se seznámíte se způsoby osídlování „krajiny hradů“ v povodí řek Svratky a Svitavy a se stavbou zdejších panských sídel jako je Kunštát, Pernštejn, Boskovice či Veveří. Expozice se zabývá nejen vznikem jednotlivých panství, cestováním ve středověku, vírou a náboženstvím a s nimi spojenými uměleckými díly, ale i válkou a mírem, nemocemi a umíráním a v neposlední řadě i středověkou kuchyní.

Nová expozice byla instalována s minimálními stavebními zásahy a dává tak možnost vyniknout zachovalým středověkým prvkům v zámeckém sklepení. Již samotný nástup návštěvníka po schodech dolů do expozice navozuje přiblížení se středověku téměř na dosah. Nová prohlídková trasa je připravena působit na smysly návštěvníka zvukovými či světelnými efekty a dalšími interaktivní prvky.

Expozice myslí i na nejmladší návštěvníky, formou hry, soutěže a zábavných částí mají i děti možnost poznat tajemství středověku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků