Hlavní obsah
Budova Středočeské vědecké knihovny v Kladně Foto: Z. Pospíšil

Středočeská vědecká knihovna v Kladně slaví 116. výročí svého založení

Historie Středočeské vědecké knihovny v Kladně je dlouhá a bohatá. Již 22. května 1897 bylo povoleno zřízení spolku Lidová knihovna a v září téhož roku zahájila knihovna svou činnost. Při příležitosti 116. výročí knihovny přinášíme přehled základních informací za rok 2012.

Budova Středočeské vědecké knihovny v Kladně Foto: Z. Pospíšil
Středočeská vědecká knihovna v Kladně slaví 116. výročí svého založení

Mezi nejčtenější knihy ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně v roce 2012 patřily odborné knihy o marketingu, managementu, pedagogice nebo vývojové psychologii. V beletristických knihách vedla povinná četba, severské detektivky, ale také čeští autoři.

Sedm nejčtenějších beletristických knih:
1. George Bernard Shaw / Pygmalión
2. Viktor Dyk / Krysař
3. Irena Obermannová / Tajná kniha
4. George Orwell / Farma zvířat
5. George R. R. Martin / Píseň ledu a ohně
6. Stieg Larsson / Dívka, která si hrála s ohněm
7. Michal Viewegh / Mafie v Praze

Sedm nejčtenějších odborných knih:
1. Michael Armstrong / Řízení lidských zdrojů
2. Philip Kotler, Gary Armstrong / Marketing
3. Jarmila Skalková / Didaktika
4. Philip Kotler, Kevin L. Keller / Marketing management
5. Philip Kotler / Moderní marketing
6. Josef Langmeier / Vývojová psychologie
7. Marie Vágnerová / Vývojová psychologie I.

Knihovna nabízí také možnost výpůjček zvukových knih (jedná se o kazety nebo MP3 s četbou pro nevidomé a slabozraké). Knihovna má ve svém fondu bezmála 2800 těchto knih. Uživateli je velice oblíbena Danielle Steelová, Zdena Frýbová nebo klasika Egypťan Sinuhet od Miky Waltariho.

V roce 2012 bylo v knihovně registrováno 308 899 výpůjček, z toho 294 946 absenčních. Čtenářů s platnou registrací bylo 6501. V tomto roce tedy na jednoho uživatele průměrně připadalo 47 vypůjčených knih, časopisů nebo hudebních nosičů.

Den, kdy knihovnou prošlo nejvíce návštěvníků, byl 9. červenec a bylo jich 1009. Nejméně návštěvníků bylo v knihovně v sobotu 8. září a to 217.

Nejstaršímu aktivnímu čtenáři bylo 89 let.

Nejvíce knih si v minulém roce vypůjčila 26letá čtenářka, studentka vysoké školy, celkově měla registrováno 905 výpůjček.

Nejdražší zakoupenou knihou do fondu knihovny byl titul The Central and East European population since 1850, která stála 13 338 Kč.

V roce 2012 bylo nakoupeno 11 979 knih, 136 map a kartografických dokumentů, 1 573 ostatních neperiodických dokumentů (např. CD, gramofonové desky, normy, zvukové knihy elektronické zdroje ad.) a 3 314 periodických publikací.

Průměrná cena všech zakoupených dokumentů v roce 2012 činila 284,76 Kč.

Uživatelé knihovny mohou využívat také regionální databáze, kterých je několik. Databázi osobností Středočeského kraje, která obsahuje více než 11 tisíc faktografických záznamů osobností z oblasti kulturního, sportovního, vědeckého a společenského života, které se ve Středočeském kraji narodily, zemřely anebo zde delší čas působily. Dalšími databázemi jsou databáze regionálních památek a regionálního místopisu a databáze regionální literatury a článků publikovaných v regionálních a vybraných celostátních časopisech, novinách a sbornících.

Knihovna také pořádá vzdělávací kurzy pro veřejnost, lekce informačního vzdělávání pro žáky a studenty základních a středních škol, přednášky a výstavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků