Hlavní obsah
Na závěr sama autorka přečetla pár svých textů a následně odpověděla na otázky posluchačů. Foto: SŠŽTS

Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku se připojila k festivalu Město čte knihu

Osobitou interpretací ukázek z díla Daniely Fischerové Zbytečná koroptev aneb Důvěrné sdělení se žáci Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku připojili k literárnímu a filmovému festivalu Město čte knihu. Jejich zápal a pojetí se líbily organizátorům akce i přítomné autorce.

Na závěr sama autorka přečetla pár svých textů a následně odpověděla na otázky posluchačů. Foto: SŠŽTS
Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku se připojila k festivalu Město čte knihu

„Připravili jsme si čtení krátkých textů, po každém z nich následovala písnička a vystoupení malíře da Vinciho, který vytvořil ilustraci interpretované ukázky. Autorku jsme překvapili naším výběrem hudby od skupin ACDC, Macklemore, Fallout boys, Imagine Dragons a skladatele Ludwiga van Beethovena,“ popsala Karolína Mikesková, žákyně druhého ročníku oboru stavebnictví.

„Po vystoupení zazněl šavlový tanec, zároveň s ním se odehrála přehlídka obrázků, které nakreslil náš da Vinci. Na závěr sama autorka přečetla pár svých textů a následně odpověděla na otázky posluchačů. Nakonec nechyběla fotka s autorkou a rozloučení,“ vylíčila další druhačka Martina Navrátilová.

Příspěvek k šumperskému multižánrovému festivalu Město čte knihu žáci nastudovali pod vedením učitelky českého jazyka Jiřiny Sedlákové.

„Práce na studiu textů nás všechny nadchla a pohltila, žáci přicházeli s nejrůznějšími nápady. Dílo Daniely Fischerové bylo pro nás inspirativní, někteří se s ním setkali poprvé, ale na všechny silně zapůsobilo. Zkoušení jsme měli ztíženo tím, že se museli sejít žáci, kteří navštěvují budovu školy v ulici Generála Krátkého i šumperský Zámeček. Nakonec všichni litovali jedině toho, že na přípravu nebylo více času. Výsledek se naštěstí i tak povedl,“ ocenila úsilí mladých lidí jejich češtinářka.

Střední škola železniční, technická a služeb se v pátek 10. listopadu připojila k aktivitě ostatních šumperských škol. Festival Město čte knihu se odehrál už potřinácté. V jeho počátcích se organizátoři inspirovali v německém partnerském Bad Hersfeldu. Nakladatelství Veduta Štíty u příležitosti festivalu vydalo sbírku povídek, fejetonů, básniček, krátkých dramat a vzpomínek na dětství Daniely Fischerové Zbytečná koroptev aneb Důvěrné sdělení. Autorka na festival osobně zavítala a byla přítomna seriálu čtení a nastudování jejích textů.

„Dílo Daniely Fischerové nás zaujalo natolik, že jsme se rozhodli věnovat jí letošní ročník festivalu a vydat knížku. Je to výborná autorka, vysoce odborně erudovaná, výrazná osobnost, nesmírně citlivá a vnímavá k druhým lidem. Všechny nás nadchla tím, jak dokázala diskutovat se studenty ve školách, umí se mladým lidem přiblížit, inspirovat je a přivést k zájmu o literaturu," uvedla Zdeňka Daňková, jedna z organizátorek festivalu.

„Letošní festival se mimořádně vydařil nejen díky autorčině osobní přítomnosti, ale také pro nesmírné zaujetí a nasazení všech zúčastněných,” pochvalovala si Kamila Šeligová, ředitelka Městské knihovny Šumperk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků