Hlavní obsah
Nominaci na titul Stavba roku si odnáší rekonstrukce farmy Špatův Dvůr, klatovský skatepark či bioplynová stanice Meclov. Foto: Martina Kurfirstová

Stavba roku Plzeňského kraje zná nominované stavby na titul

Desátý ročník veřejné soutěže Stavba roku Plzeňského kraje zná stavby nominované na titul za rok 2012. Odborná porota v pátek vyhlásila 19 nominací, nejvíce v kategorii rekonstrukce staveb.

Nominaci na titul Stavba roku si odnáší rekonstrukce farmy Špatův Dvůr, klatovský skatepark či bioplynová stanice Meclov. Foto: Martina Kurfirstová
Stavba roku Plzeňského kraje zná nominované stavby na titul

"Jubilejní 10. ročník veřejné soutěže, která si klade za cíl seznámit odbornou i laickou veřejnost s úrovní stavitelství na území kraje za uplynulý rok opět překvapil velkým množstvím přihlášených staveb v době, kdy se nadále projevuje celkový pokles výstavby. Řada z nich je na překvapivě vysoké architektonické i řemeslné úrovni," uvedl Miloslav Michalec, předseda poroty z Odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje.

Nominaci na titul Stavba roku si odnáší rekonstrukce farmy Špatův Dvůr, klatovský skatepark či bioplynová stanice Meclov.

"Porota se však setkala v mnoha případech i s českými bolestmi dnešní doby. Na úkor významu realizovaného díla se málo vypisují veřejné architektonické soutěže, obchází se význam tvorby architekta a musí se realizovat projekt za nejnižší cenu poplatný vypsanému dotačnímu titulu. Tím dochází k devalvaci vložených prostředků, nikoli k jejich kulturnímu, společenskému a ekonomickému zhodnocení. Ale protože chce tato soutěž především motivovat a povzbuzovat, soustředila se porota hlavně na hodnocení pozitivních stránek přihlášených děl," doplnil význam soutěže i nelehkou práci poroty její mimoplzeňský člen Karel Janda.

Novinkou letošního ročníku je udělení Ceny veřejnosti. Z nominovaných staveb má široká veřejnost možnost zvolit nejsympatičtější stavbu a aktivně se tak podílet na výsledcích letošní soutěže. Vybrat si stavbu a hlasovat je možné od 26. dubna na www.stavbarokuPK.cz.

Cenu veřejnosti obdrží z rukou zástupce společnosti Česká spořitelna a. s. přihlašovatel vítězné stavby na slavnostním vyhlášení soutěže dne 28. května v Měšťanské besedě.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků