Hlavní obsah
Ostrava 22.9.2018 Den otevřených dveří v OZO Ostrava. Foto: Josef Zajíc

Společnost OZO Ostrava uspořádala den otevřených dveří

Den otevřených dveří upořádala v sobotu 22. září městská odpadová společnost OZO spolu se Statutárním městem Ostrava. Akce se konala v areálu OZO Ostrava na Frýdecké ulici 680/44 v Ostravě-Kunčicích. Pořadatelé připravili komentované prohlídky technickými areály a také pestrý program.

Ostrava 22.9.2018 Den otevřených dveří v OZO Ostrava. Foto: Josef Zajíc
Společnost OZO Ostrava uspořádala den otevřených dveří

Dveře areálu OZO Ostrava se otevřely v sobotu v 9 hodin. Pro návštěvníky byl připraven pestrý a poučný program. Lidé se po skupinkách zúčastnili komentovaných prohlídek na lince paliva - drtiče, viděli novou linku paliva, třídící linku plastů, výrobu kompostu, třídění objemných odpadů a linku skla.

„Teď jsme u třídící linky na odpad, kde vzniká palivo. Do jedné časti navážíme protříděný odpad, který se dá spálit, ten nám dovážejí podniky a firmy. Nejde o běžný odpad z domácností. Odpad se zamíchá a posílá do další části třídění. Dostává se do magnetického separátoru, kde se odstraní kovy, v další části se vyfoukává chlór. Další drtič rozdrtí materiál na takovou úroveň, že může být používán jako palivo. Většinou se spaluje v cementárnách,” vysvětlil Roman Dudek, obsluhující linky.

Pořadatelé mysleli i na zábavu a poučení. V areálu byla vystavena svozová technika a zájemcům bylo vysvětleno, jak a za jakých okolností se technika používá.

Byly připraveny i soutěže a další zábava pro děti i dospělé. Děti procházely areálem a soutěžily v pěti disciplínách - hod do popelnice, shazování PET kuželky, skládání puzzle s odpadovou tematikou, slalom s popelnicí a jízda na koloběžkách. Po splnění disciplíny děti dostaly do připravené průkazky razítko a za odměnu se mohly ve fotokoutku zdarma vyfotit na stupačce odvozového vozu.

Pořadatelé nezapomněli ani na přípravu občerstvení. Na pódiu probíhal celý den kulturní program. Představil se Kabaret Ozíci, tanečnice, módní přehlídka.

„Den otevřených dveří pořádá OZO Ostrava každé dva roky. Většinou se s lidmi, kteří naší akci navštěvují velmi rádi, scházíme zde v tomto areálu v Kunčicích. Před dvěma roky jsme uspořádali Den otevřených dveří OZO Ostrava na skládce a kompostárně v Hrušově. Dnešní den je programově trošku jinak zaměřen. Snažíme se o to, jak odpad nevytvářet. Proto tady máme jarmark, kde se prezentují různé externí subjekty s různými tvůrčími dílnami. Ty ukazují lidem, jak se na odpad dá podívat s jiným úhlem pohledu. Že se dá ještě přetvořit v něco, čím původně ani nebyl. V současné době vedeme kampaň "Ostravu bez odpadu!!!" a chceme lidi naučit uvažovat již při nákupu. Například aby si nebrali jednorázové tašky, ale nosili s sebou látkové tašky,” vysvětlila cíl akce Mgr. Vladimíra Karasová, tisková mluvčí OZO Ostrava.

Akce se návštěvníkům velice líbila a byli spokojeni. Ti, kteří již doma vyplnili dotazník na téma nakládání s odpady z domácností a odevzdali ho při vstupu do areálu, obdrželi látkovou tašku k budoucím nákupům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků