Hlavní obsah
Mělnická radnice na náměstí Míru Foto: Jana Bečková

Soutok Labe s Vltavou, zámek, kostnice - to vše lze spatřit v Mělníku

Krásné výhledy na soutok našich největších řek Labe a Vltavy a zároveň i vyhlídka na Říp jsou důvody, proč se dnes vypravíme do Mělníka. Těch důvodů ovšem bude víc.

Mělnická radnice na náměstí Míru Foto: Jana Bečková
Soutok Labe s Vltavou, zámek, kostnice - to vše lze spatřit v Mělníku

Při příjezdu na mělnické nádraží, pokud využijete vlakovou dopravu či autobusovou (autobusové nádraží se nalézá nedaleko vlakového), se vydáme podle městského značení směrem k infocentru na Mírovém náměstí. Nemůžeme zabloudit, jelikož stále stoupáme do kopce. Po vystoupání projdeme Pražskou bránou, která je součástí hradeb bývalého městského opevnění, a jsme na náměstí.

Mělník má v Polabské nížině významné postavení díky tomu, že uprostřed této úrodné země, kde ostatní města v okolí se rozprostírají v rovině, mělnický zámek majestátně shlíží na soutok Labe s Vltavou a okolní nížinu. Sledujeme soutok z vyhlídky a máme pocit, že je Vltava přímo proti nám a Labe vlevo.

Ale to je omyl - Labe teče přímo pod kopcem a není téměř vidět, Vltava je napravo a naproti nám je plavební kanál umožňující lepší plavbu lodí. Nás i zahraniční turisty to zmátlo. Z vyhlídkové terasy můžeme vidět Říp a při dobré viditelnosti komíny na předměstí Prahy.

K návštěvě zve mělnický zámek, jehož historie se datuje již do 10. století, kdy zde byl postaven románský hrad. Majiteli zámku je v současné době rodina Lobkowiczů. Některé prostory zámku jsou zpřístupněny. Je důležité si předem zjistit, zda není zámek uzavřen z důvodu soukromé akce.

Poté můžeme navštívit kostnici v chrámu sv. Petra a Pavla. Kostnice je jedna z největších v České republice a nachází se zde více než 10 000 ostatků. Vše odborně prozkoumal a sestavil prof. J. Matiegka. Do chrámu můžeme také nahlédnout, popřípadě si objednat prohlídku s průvodkyní. Dále můžeme v Mělníku navštívit podzemí se studnou, která je hluboká 54 metrů s průměrem 4,5 metru. Je nejširší známou studnou v České republice. Tuto prohlídku si musíme zakoupit v Infocentru.

Možností je rovněž Regionální muzeum, které sídlí na náměstí Míru vedle radnice. Specializuje se jako jediné v Čechách na vinařství. Na zpáteční cestě při klesání směrem k nádraží nás ještě upoutal areál kostela sv. Ludmily s dřevěnou zvonicí. Pro návštěvníky, kteří chtějí do města přijet autem, je možnost parkování na náměstí Karla IV. pod Pražskou branou. 

Více fotografii z výletu a další informace naleznete ZDE

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků