Hlavní obsah
Generální rekonstrukce průtahu obcí Březina Foto: Martin Habáň

Soutěž o největší jihomoravský výmol má svého vítěze

Starostové pro jižní Moravu ukončili hlasovací anketu o největší výmol na jižní Moravě. Nejvíce hlasů získal výmol v obci Březina ležící v Drahanské vrchovině.

Generální rekonstrukce průtahu obcí Březina Foto: Martin Habáň
Soutěž o největší jihomoravský výmol má svého vítěze

Anketa, která běžela od 22. července do 31. srpna, měla za cíl poukázat na špatný stav krajských silnic a byla součástí předvolební kampaně politického hnutí Starostové a nezávislí pro jižní Moravu. Princip ankety spočíval v tom, že kdokoliv mohl zaslat fotografii „díry“ na silnici, která řidiče trápí již delší dobu.

„Lidé z jihomoravského kraje nám zaslali celkem dvanáct fotek různých výmolů, které poukazují na nevhodný stav silnic v kraji. V anketě samotné pak hlasovalo na dva tisíce lidí a vítězný výmol obce Březina získal 451 hlasů,“ oznámil konečné výsledky ankety krajský předseda Starostů Radomír Pavlíček.

Starosta obce Březina Martin Habáň (Starostové pro jižní Moravu), přitom na špatný stav krajské silnice poukazoval již delší dobu a plánoval ji opravit.

„Krajská silnice v naší obci je už několik let v havarijním stavu, Správa a údržba silnic již dokonce vzdala větší opravy s odkazem na  blížící se rekonstrukci. Ta se bohužel neustále oddalovala,“ říká Habáň a doplňuje: „Po  dlouhých jednáních a projektování stavby se 13. září 2016 stavební stroje konečně zakously do povrchu a začala tak generální rekonstrukce celého průtahu obcí. Opravy skončí v srpnu 2017 a cena bude přibližně 54 miliónů korun. Více než 12 miliónů zaplatí obec Březina.“

Pomyslné druhé místo v hlasovací anketě získala obec Morkůvky v okrese Břeclav. Ihned po zveřejnění na webových stránkách Starostů pro jižní Moravu začala Krajská správa údržby silnic komunikaci opravovat. „Bohužel jen obvyklou každoroční kamínkovou záplatou,” konstatovala Brigita Petrášová (Starostové pro jižní Moravu), starostka obce Morkůvky.

Starostové a nezávislí si od celé akce slibovali především to, že se podaří vtáhnout obyvatele do místního dění a motivovat je k tomu, aby se zajímali o své okolí. To se do velké míry podle Martina Malečka, starosty Brna-sever, podařilo. „Dvanáct fotografií výmolů se může zdát málo, nicméně máme zprávy, že se samotné obce na základě této ankety začaly více zajímat o to, jak je to právě u nich se stavem silnic a začaly situaci řešit. A to považuji za skvělý výsledek,“ upozorňuje Maleček.

Právě pohodlné a bezpečné cestování je jednou z priorit Starostů a nezávislých ve volebním programu do Krajských voleb 2016. „Pětapadesát procent silnic v Jihomoravském kraji je v nevyhovujícím či havarijním stavu. Naším cílem pro nadcházející volební období je zrychlit opravy silnic II. a  III. třídy díky lepšímu plánování a snížení cen stavebních prací ve výběrovém řízení,“ přibližuje volební program Starostů a nezávislých Martin Maleček.

„Silnicemi to ale pouze začíná. Myslíme i na témata spojená s hromadnou dopravou, jako je řešení hlavního nádraží v Brně, a nezapomínáme ani na cyklisty, pro něž chystáme urychlenou projekční přípravu propojení kraje cyklostezkami severně od  Brna,“ dodal Maleček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků