Hlavní obsah
Vítězný soutěžní sýr pochází z Bio farmy Miroslav Horut z Rožnova pod Radhoštěm (uprostřed). Foto: Martina Žáčková

Soutěž o nejlepší valašský sýr vyhrála Bio farma Horut, účast byla letos rekordní

Rekordních 61 vzorků ochutnali porotci a návštěvníci tradiční Soutěže o nejlepší valašský sýr, jejíž 5. ročník se konal v sobotu 4. července ve Spa hotelu Lanterna v Resortu Valachy Velké Karlovice.

Vítězný soutěžní sýr pochází z Bio farmy Miroslav Horut z Rožnova pod Radhoštěm (uprostřed). Foto: Martina Žáčková
Soutěž o nejlepší valašský sýr vyhrála Bio farma Horut, účast byla letos rekordní

Porota, v níž jako host zasedla také herečka Kristýna Janáčková, hodnotila sýry anonymně. Jako nejlepší vybrala zrající kravský sýr z Bio farmy Miroslav Horut z Rožnova pod Radhoštěm.

Horutova bio farma je shodou okolností tradičním dodavatelem hotelu Lanterna, s nímž se spolupráce rozběhla právě díky účasti v prvních ročnících soutěže. „Sýry od Horutů jsou opravdu vynikající a mezi hosty velmi oblíbené. Využíváme je v bufé u snídaní i do předkrmů a hlavních chodů stálého menu,“ uvedla vedoucí Spa hotelu Lanterna Zuzana Vašutová.

Opět proběhla i doprovodná soutěž s hlasováním návštěvníků, v níž nejvíc hlasů získal ovčí uzený sýr z Farmy Ondruchovi.

Zájem o soutěž stále roste, tradičně ji navštíví několik set lidí. „Je vidět, že téma domácích sýrů a obecně regionálních potravin je dnes velmi aktuální. Mnozí hosté s výrobci diskutovali, zajímali se, brali si na ně kontakt… To nás velmi těší, protože motivem soutěže je právě podpora regionálních výrobců. Ti v naší soutěži pochází jak z řad farmářů, tak i drobných zemědělců, kteří vyrábějí spíš jen pro sebe či známé,“ dodala Zuzana Vašutová.

Mezi soutěžními vzorky převládaly různé druhy kravských sýrů, nechyběly ale ani ovčí a kozí. „Objevily se i novinky, třeba sýr s kořením Cajun, s konopným semínkem nebo s medvědím česnekem,“ doplnila Zuzana Vašutová.  

Výsledky soutěže sýrů 2015:

1. místo – Bio farma Miroslav Horut, Rožnov pod Radhoštěm - sýr kravský zrající

2. místo – Ludmila Rohelová a Miroslav Pernický, Valašské Meziříčí - sýr kozí s brusinkami

3. místo – p. Chupík a Lucie Zámostná, Výžerky u Kostelce nad Černými Lesy - sýr korbačik (kravský + ovčí)  

Cena veřejnosti: Farma Ondruchovi, Valašská Bystřice – ovčí uzený sýr  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků