Hlavní obsah
Košt soutěžního kyselého zelí na Kosence Foto: Lenka Zvonková

Soutěž „O najpěknější jarmekovú výzdobu obchodu“ bude mít letos premiéru

Součástí programu Valašského mikulášského jarmeku bývá tradičně sedm soutěží, jež hodnotí nejpěknější perníky a pečené pány, nejkvalitnější starostovské slivovice, nejchutnější kysané zelí, nejvýstižnější fotografie, nejhezčí jablíčka i nejlepší literární práce ve valašské řeči.

Košt soutěžního kyselého zelí na Kosence Foto: Lenka Zvonková
Soutěž „O najpěknější jarmekovú výzdobu obchodu“ bude mít letos premiéru

Při příležitosti jubilejního dvacátého ročníku jarmeku pořadatelé mimořádně vypsali ještě další dvě soutěže. Jednou z nich je soutěž „O najpěknější jarmekovú výzdobu obchodu“, do které se mohou přihlásit obchodnice a obchodníci z celých Valašských Klobouk. Vyzdobit mohou buď výlohu, celý obchod či jeho část. Druhou novinkou je výtvarná soutěž pro děti a mládež na mikulášské téma.

„Soutěží „O najpěknější jarmekovú výzdobu obchodu“ bychom rádi motivovali místní obchodníky, aby podpořili myšlenku Valašského mikulášského jarmeku a aby nám pomohli naladit město na krásnou jarmekovou atmosféru. K základním podmínkám soutěže patří použití tradičních a přírodních materiálů, dodržení tématu jarmeku a umístění loga, které bude soutěžícím obchodům po přihlášení dodáno,“ uvedla  organizátorka soutěže Eva Sáblíková.

Výklady i obchody bude hodnotit odborná porota složená z výtvarníků a zástupců pořadatelského výboru jarmeku. Přihlížet bude k celkovému ztvárnění i estetickému dojmu díla. Obchodníci se mohou do jubilejní soutěže hlásit na e-mailu jarmek.souteze@seznam.cz do 30. listopadu.

Výtvarnou soutěž připravilo ve spolupráci s Organizačním výborem Valašského mikulášského jarmeku Sdružení valašskoklobouckých výtvarníků Vincúch, Výtvarné sdružení G a Gymnázium Valašské Klobouky. Uskutečnila se na podzim a probíhala ve třech kategoriích, do nichž se mohly zařadit děti od mateřských škol po devátou třídu základní školy či kvartu gymnázia. Zájemci měli za úkol libovolnou výtvarnou technikou zpracovat některé z pěti témat, například Nejkrásnější čerti a Mikuláš jarmeku či Moje rodina na jarmeku. Vítězné práce budou po vyhodnocení prezentovány na samostatné výstavě v prostorách gymnázia.

Vedle těchto novinek proběhnou i tradiční soutěže „O najpěknější mikulášský perník“, „O najpěknějšího pečeného pána či paní z kynutého těsta“, „O najlepší kysané zelé Valašskoklobucka“, „O najpěknější jabúčko krajovej nebo starej sorty“, „O najpěknější jarmekovú fotku“, „O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová“ a „Pro valašskú řeč 2011“.

Pekařky, perníkářky, hospodyně a hospodáři mohou své soutěžní příspěvky přinášet na Kosenku nejpozději do pátku 2. prosince. Sadaři by měli svá jablíčka přinést do Klobučanu do úterka 29. listopadu a fotografové mohou snímky pořízené na letošním jarmeku posílat až do 16. ledna příštího roku.

Některé soutěže budou hodnoceny všelidovým hlasováním přímo na jarmeku. „Svůj hlas budou návštěvníci moci dát nejpěknějšímu mikulášskému perníku, pečenému pánovi i kysanému zelí. Pekařské výrobky se budou hodnotit v Besedě, zatímco soutěžní vzorky zelí budou připraveny k ochutnání na Kosence,“ informovala Eva Sáblíková a pozvala jarmekové návštěvníky k účasti na hlasování.

Výsledky soutěží budou vyhlášeny a ceny vítězům budou předány na slavnostním setkání v úterý 6. prosince od 16 hodin v Městském muzeu ve Valašských Kloboukách.

Podrobnosti o všech jarmekových soutěžích, kategoriích i podmínkách účasti mohou zájemci najít na www.jarmek.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků