Hlavní obsah
Protagonistky nové inscenace Deník Anne Frankové. Foto: Marek Malůšek

Slovácké divadlo uvede českou premiéru Deníku Anne Frankové v režii Zoji Mikotové

Pětice hereček a jeden herec jsou protagonisté inscenace Deník Anne Frankové, která bude mít v sobotu 28. března českou premiéru ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Režisérkou očekávané hry je Zoja Mikotová.

Protagonistky nové inscenace Deník Anne Frankové. Foto: Marek Malůšek
Slovácké divadlo uvede českou premiéru Deníku Anne Frankové v režii Zoji Mikotové

„Deníkem Anne Frankové chceme připomenout blížící se sedmdesáté výročí konce druhé světové války, ale rádi bychom také upozornili na osudy prostých lidí, kterých se válečné konflikty a že jich je v poslední době kolem nás víc než dost, velmi dotýkají. Na obyčejné lidi by se nemělo zapomínat,“ uvedl ředitel Slováckého divadla Igor Stránský a připomíná, že tvůrci vycházejí z deníkových zápisků židovské dívky Anne Frankové ukrývající se před nacistickým běsněním. Z nich se po skončení druhé světové války stala jedna z nejpřekládanějších a nejčtenějších knih světa.

A jak se nesnadného úkolu převést deníkové záznamy na jeviště tvůrci ujali? „Nejprve jsme s paní režisérkou Mikotovou vybraly pro nás nejdůležitější pasáže z Deníku, sestavily pracovní scénář, s nímž jsme potom nadále pracovali s herci na zkouškách,” řekla k inscenaci dramaturgyně Iva Šulajová.

„Diváky na jevišti tak čeká koláž deníkových záznamů, nikoliv dramatizace, šlo nám o zachování autenticity zápisků, samozřejmě s tím, že mnohé situace budou pojednány dramaticky,” dodala Iva Šulajová.

Zajímavostí je, že inscenace nemá jedinou představitelku Anne Frankové. Podle dramaturgyně je to tím, že jí může být kdykoliv kdokoliv z nás. Na jevišti se tak představí pětice hereček Jitka Josková, Anna Pospíchalová, Jaroslava Tihelková, Alžběta Kynclová a Monika Horká doplněná o Štěpána Goiše.

Zatímco výprava nové inscenace je dílem Marie Jiráskové, jímavou hudbu napsal Zdeněk Král. Premiéra proběhne v sobotu 28. března od 19 hodin ve Slováckém divadle.

Slovácké divadlo je od předminulého týdne, kdy byly vyhlášeny Ceny divadelní kritiky, v první desítce nejlepších českých divadel. Do elitní sestavy se ale neprobojovalo jen uváděním ztřeštěných komedií a výpravných muzikálů, ale i projekty jakými je Cena facky aneb Gottwaldovy boty, či originálním ztvárněním Brechtovy Svatby v provedení Talentem roku Annou Petrželovou. Ve Slováckém divadle věří, že podobně silnou inscenací bude i Deník Anne Frankové v režii Zoji Mikotové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků