Hlavní obsah
Slonička krátce po porodu. Foto: zoo Praha, Petrr Hamerník

Sloní stádo v pražské zoo se rozrostlo o novorozenou samičku

Pražská zoo slaví další úspěch. V pátek se tu narodila malá slonička. Slůněcí porodní váha byla 92 kilogramy. Mámou je Tamara, tátou Ankhor. Brzy porodí i slonice Janita.

Slonička krátce po porodu. Foto: zoo Praha, Petrr Hamerník
Sloní stádo v pražské zoo se rozrostlo o novorozenou samičku

Po Maxovi a Rudim konečně holka

„Jsem nadšený, že máme konečně samičku. Osobně jsem si ji po dvou klucích Maxovi a Rudim velmi přál,“ raduje se ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Jedním dechem dodává: „Obrovské poděkování patří kolegům z Údolí slonů. Vzhledem k současné situaci a s ní související nutnosti pracovat ve dvou oddělených týmech to pro ně bylo ještě složitější než za standardních okolností. S napětím teď očekáváme porod druhé slonice Janity.“

Pije od mámy

Slonice Tamara porodila po třetí hodině ráno. „Okamžitě se začala stavět nad mládě tak, aby ho měla mezi všema čtyřma nohama, a chránila je tak. Chovatelé neměli důvod nijak zasahovat,“ uvedl Pavel Brandl, kurátor chovu savců.

„Na vlastní nohy se postavila asi dvacet minut po porodu. A již se pokouší od matky pít,“ doplnil vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Protože je pražská zoo, stejně jako ostatní podobná zařízení nejen u nás, nepřístupná, lze část dění sledovat na internetu. Videa z porodu i po něm jsou na Youtube kanálu Krátce ze zoo.

Osm těžkotonážníků

Zoo Praha chová slony od roku 1933. Vždy to byla jedna z nejvíce navštěvovaných zvířat. Sloní skupina nyní, po narození mláděte, čítá již osm členů.

Původní pavilon ve spodní části přestal vyhovovat, velké drama přišlo při povodních 2002, které postihlo i zoo. Zahynulo několik desítek zvířat, nejznámějšími byli slon Kadíra, hrošice Lentilka a Barborka, pár hrošíků liberijských, gorilí samec Pong, medvěd a lev. Řada čtenářů si vzpomene na lachtaního samce Gastona. Rozbouřená Vltava ho odnesla až do Německa, přes snahu záchranářů uhynul na celkové vyčerpání.

Tlustokožci obývají Údolí slonů, otevřené v březnu 2013, a to díky podpoře hl. m. Prahy i příspěvkům od tisíců lidí. Historicky první slůně, které se v pražské zoo narodilo a také tam bylo počato, přišlo na svět 5. dubna 2016 a dostalo jméno Maxmilián (Max). Matkou je Janita. Rudolf (Rudi) se narodil o půl roku později slonici Tamaře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků