Hlavní obsah
Foto: archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUT

Sládkovo dílo mohou návštěvníci krajské galerie ve Zlíně obdivovat už jen do konce týdne

Výstava Antonín Sládek: Mezi Prahou a Paříží bude veřejnosti přístupná už jen do neděle 12. března. Retrospektivní výstava, kterou Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně připravila k nedožitým 75. narozeninám malíře Antonína Sládka, sleduje vývoj a šíři jeho díla s převážným zaměřením na malbu.

Foto: archiv 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Sládkovo dílo mohou návštěvníci krajské galerie ve Zlíně obdivovat už jen do konce týdne

Z názvu výstavy je patrné, že Antonín Sládek, rodák z Huštěnovic na Uherskohradišťsku, i přes pevné domácí kořeny rád putoval mezi Prahou a Paříží. Výstava nabízí průřez jeho dílem od portrétů, zátiší a krajinomalby až po užitou tvorbu. Obzvláště autoportréty provází Sládka celý jeho život.

Velká část expozice je věnovaná také jeho filmové plakátové tvorbě, které se věnoval v 70. letech, kdy jeho návrhy se řadí k přední české tvorbě. „Zajímavé jsou bezesporu i malířovy dochované skicáře, které dokazují jeho virtuozitu jako kreslíře,“ uvedl Ivan Bergmann, kurátor a autor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. 

Antonín Sládek vystudoval VŠUP v Praze v ateliéru A. Fišárka. Pod dohledem svého učitele se Sládek věnuje portrétům, zátiším i krajinomalbě. Během dlouhodobých pobytů v Paříži se stává námětem mnoha jeho děl malířův ateliér a pohled na tolik typické pařížské střechy a domy, později kavárny a jejich hosté.

Po roce 1989 Antonín Sládek tvořil téměř výhradně v Praze. Podařilo se mu osobitě zachytit její kulturní a kavárenskou atmosféru na přelomu druhého tisíciletí. „Celoživotním tématem se ale pro něj staly ženy, které zachycoval jak v živoucím prostředí barů a kaváren, tak v intimních erotických polohách, “ doplnil Ivan Bergmann.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků