Hlavní obsah
Skupina K. T. O. s Waldemarem Matuškou a Olgou Blechovou-Matuškovou. Foto: Supraphon

Skupina K. T. O. slaví padesát let existence, na výběrovém CD přináší padesátku písniček

Dvaapadesát písniček na ploše dvou CD přináší skupina K. T. O. (Kamarádi táborových ohňů), která letos slaví neuvěřitelných padesát let existence. Výběr - Je nám pade! - představuje kompletní přehled od dřevních začátků přes důležité období s Waldemarem Matuškou až po současnost.

Skupina K. T. O. s Waldemarem Matuškou a Olgou Blechovou-Matuškovou. Foto: Supraphon
Skupina K. T. O. slaví padesát let existence, na výběrovém CD přináší padesátku písniček

Nová kompilace, kterou vydává Supraphon, přináší rozsáhlý výběr: od začátků v akustickém triu, přes postupné narůstání obsazení a mírnou "elektrifikaci", až po spolupráci s Waldemarem Matuškou. Kapelník František Hacker pečlivě vybíral písničky tak, aby kromě všech slavných došlo i na ty, které vyjdou na CD poprvé.

Předobraz kapely vznikl už někdy v roce 1961, ale s "nálepkou" K. T. O. začala fungovat v roce 1963. Reprezentativní výběr - Je nám pade! - přináší vedle trampské klasiky, známých tradicionálů, americké písničky s českými texty i skladby psané přímo pro skupinu K. T. O. Její instrumentální zdatnost byla doplněna o sólově a sborově mimořádné vokály, zčásti navazující na předválečnou hudební scénu, ale moderně přenášející onu náladu do poslední třetiny 20. století.

Samostatnou kapitolou je spolupráce s Waldemarem Matuškou a jeho ženou Olgou (Co děláš, to dělej rád, Zhoupni se v sedle, Jen se přiznej, že ti scházím, Za klobouk si vrásky dej, Tisíc mil, Den jde spát), posunující kapelu do špičky našeho popu, aniž by se ztratily zdravé základy z osady Ztracenka.

V průběhu let kapela poměrně často hostovala na amerických country festivalech, kde měla pokaždé zasloužený úspěch. K původním předlohám totiž dokázali vždy přidat speciální „něco“, občerstvující i pro tamní namlsané posluchače. V Česku patřili, a nadále patří, mezi to absolutně nejlepší, co se v kraji urodilo - navzdory všem zákazům, které je v dobách totality postihly.

Písně jako Šejdy lejdy, Posázavskej Dan, Chajda na vodě, Ve strážním koši, Mariňák, Zrádný banjo, Nelly Bly, Tuhle náturu mám, Tečka, Suziana či Ohýnek hoří, doplňují i nahrávky, které skupina K. T. O. natočila se zpěvačkou Danou Hackerovou (Pár nocí, pár jisker, Do sedla) nebo s  hostujícím Michalem Tučným (Odval ten kámen).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků