Hlavní obsah
Koncepce vozidel ForCity Plus vychází z nejlepších zkušeností s nízkopodlažními tramvajemi. Foto: Škoda Transportation

Škoda Transportation představila v Bratislavě novou tramvaj

V Bratislavě byla ve čtvrtek 6. listopadu slavnostně představena a uvedena do zkušebního provozu nejnovější tramvaj z dílen plzeňské Škodovky.

Koncepce vozidel ForCity Plus vychází z nejlepších zkušeností s nízkopodlažními tramvajemi. Foto: Škoda Transportation
Škoda Transportation představila v Bratislavě novou tramvaj

Jedná se o první tramvaj ForCity Plus v obousměrné variantě. Koncepce vozidel ForCity Plus vychází z nejlepších zkušeností s nízkopodlažními tramvajemi. V dodávce pro město Bratislava jsou jak obousměrná tak jednosměrná vozidla, vybavená moderní elektronikou.

Všechny tramvaje jsou pětičlánkové, první a poslední podvozek jsou plně otočné a mají rozchod 1000 mm. Vozidlo je vybaveno šesti trakčními motory, každý z motorů o výkonu 100 kW, což poskytuje vozidlu výborné dynamické vlastnosti.

„Jsem velmi rád, že první z generace tramvají ForCity Plus byla představena právě v Bratislavě. K této metropoli mám velmi vřelý a osobní vztah. I proto pevně věřím, že se nová tramvaj ze Škody Transportation bude líbit především bratislavským obyvatelům, moc bych si přál, aby se tramvaje ze Škodovky staly nedílnou součástí podoby slovenského hlavního města," uvedl Josef Bernard, generální ředitel Škoda Transportation.

Vozidla nabízejí zejména dostatek místa pro pasažéry, vhodné umístění zádržných systémů a také velmi klidný chod. Tramvaje jsou kompletně klimatizované, včetně kabiny řidiče. Samozřejmostí je také přehledný audiovizuální, informační systém včetně zařízení pro hlasovou komunikaci mezi nevidomými cestujícími a řidičem.

Pro cestující se sníženou pohyblivostí je připravena výklopná plošina, která usnadňuje jejich nástup i výstup. Bezpečnost cestujících zaručuje kamerový systém se šesti vnitřními a šesti vnějšími kamerami.

„Úspěšně jsme zrealizovali tři velké zakázky na nákup nových vozidel primárně z prostředků EU. Hlavní město Bratislava tak získá nové jednosměrné a obousměrné tramvaje i nové trolejbusy. Tento významný krok se podařil díky vstřícnosti zástupců Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoje SR, kteří vyslechli naši argumentaci a uvolnili finanční prostředky z Operačního programu doprava na modernizaci našeho vozového parku,” doplnil předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Bratislava Ing. Ľubomír Belfi.

Škoda Transportation byla v červnu 2013 vyhlášena jako vítěz dvou veřejných soutěží pro DP Bratislava. Jednalo se o patnáct obousměrných tramvají a patnáct jednosměrných tramvají. V dubnu 2014 byla uplatněna první opce na dalších patnáct obousměrných vozidel. Dodávky 45 prvních nasmlouvaných tramvají jsou plánovány v průběhu roku 2015. Termín dodávek tramvají z poslední zúčiněné opce na 15 jednosměrných tramvají by měl být zhruba do poloviny roku 2016.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků