Hlavní obsah
Objevený sklepní průduch, který zajišťoval hydroizolaci podlahy. Foto: archiv Jednoty bratrské

Sklepní prostory odkryly tajemství budovy z 16. století

Destrukce podlahové krytiny Rodinného centra Srdíčko, umístěného v letité budově Jednoty bratrské v Ústí nad Orlici, se stala důkazem důmyslného stavebního způsobu našich předků.

Objevený sklepní průduch, který zajišťoval hydroizolaci podlahy. Foto: archiv Jednoty bratrské
Sklepní prostory odkryly tajemství budovy z 16. století

Uprostřed města Ústí nad Orlicí vedle autobusového nádraží stojí nejstarší památkově chráněná kamenná stavba. Je to prostý jednopatrový dům vybudovaný letech 1553-1555 členy sboru Jednoty bratrské a odpovídající stavebnímu způsobu dané doby. Budova má i svou historickou cenu zobrazující vývoj společnosti.

V této době mezi nejvýznamnější představitele Jednoty bratrské patřil i teolog Jan Amos Komenský, který se skrýval na panství Karla staršího ze Žerotína v nedalekém Brandýse nad Orlicí. I když se žádné písemné doklady o činnosti ústeckého sboru Jednoty bratrské nedochovaly, je možné předpokládat, že i zde Jan Amos Komenský jako kazatel působil.

Budova sloužila sboru Jednoty bratrské do roku 1626, kdy byla zabrána vrchností Lichtenštejnů a v roce 1668 se dostala do soukromých rukou jako obytná budova, kdy byla zároveň užívána k účelům zemědělského hospodářství. Byly přistavěny chlévy a provedeny další stavební úpravy bez zřetele na původní stav.

V současnosti jsou její prostory využívány Rodinným centrem Srdíčko. V místnosti herny určené k volnočasovému vyžití dětí byly však v dubnu objeveny u podlahy na zdi tmavé skvrny neznámého původu. Odbornou expertízou bylo zjištěno narušení podlahové konstrukce dřevomorkou domácí. Vzhledem k destrukci podlahy a objevení plodnic, které zasahují do sklepních prostor, se jedná o masivní a dlouhodobý růst. Jejím typickým znakem je objevená hnědá hniloba dřeva.

Důvodem je zřejmě při úpravách na hospodářském stavení položení nové prkenné podlahy přímo na hlínu a zasypání vzduchového průduchu. Došlo tak po delší dobu k vlhkosti dřeva nad 20 procent, kdy plodnice, které si zachovávají schopnost aktivace mnoha let a dosahují délky mnoha metrů prorostly zdivem.

Jelikož se jedná o celulózovorní houbu, jednu z nejobávanějších biotických škůdců staveb - dřevomorku domácí, jejímiž živinami je celulóza obsažená ve dřevě, které rozkládá a způsobuje tak destrukci napadeného materiálu, oprava bude náročná časově i finančně.

Současným odstraněním podlahy se podařilo odkrýt původní sklepní průduchy a vzhledem k potřebě zahájení činnosti rodinného centra od 1. září a zajištění finančních prostředků bylo přistoupeno k provizornímu řešení. Dobrovolníky z řad Jednoty bratrské bude odstraněno poškozené dřevo, vybourány zasažené zárubně, očištěna podlaha a strop ve sklepě, které byly ve styku s tímto dřevem a ošetření tohoto zdiva chemickým přípravkem.

V dalším pokračování v roce 2021 pod dozorem památkářů bude třeba položit novou dřevěnou podlahovou krytinu pečlivě preventivně ošetřenou a zajistit v dostatečné míře větrání celé podlahové skladby, včetně řešení způsobu hydroizolace.

Na dokončení této opravy bude majitel žádat v roce 2020 o finanční pomoc Město Ústí nad Orlicí a v roce 2021 Pardubický kraj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků