Hlavní obsah
Výroba klaučí Foto: Jiří Cysař

Skleněné perličky se v Poniklé vyrábějí přes sto let, vyzkoušet si to můžete i vy

Slavná večerníčková postava Trautenberk posílala Ančí pro léky k ponikelské bábě - ta žila v obci Poniklá v Krkonoších a byla to kořenářka. Vše je však opředeno tajemstvím a tak se neví, zda je to pověst, či pravda. Skutečností zato je, že v obci se již přes sto let vyrábějí skleněné perličky.

Výroba klaučí Foto: Jiří Cysař
Skleněné perličky se v Poniklé vyrábějí přes sto let, vyzkoušet si to můžete i vy

Právě do Poniklé míří naše kroky - seznámíme se tu s výrobou během komentované prohlídky a také si vyzkoušíme svůj um na závěr v kreativní dílně.

Historie výroby skleněných perliček sahá až do 19. století a je trvale spjata s obcí Poniklá. Obec se nachází kousek od silnice z Vrchlabí do Harrachova a sídlí zde výroba a zpracování skleněných perliček a také prodejna a hlavně exkurze do výrobny perliček s ukázkou výrobních procesů.

Část výroby probíhala doma a to hlavně výroba perliček a poté barvení i montáž ozdob. Každá perlařská rodina si přísně střežila zejména tajemství stříbření perlí. Původně se stříbřily roztokem olova a zinku, poté roztokem dusičnanu stříbrného.

Roztok se musel nasávat do perlí ústy, což bylo dost nebezpečné. Při polknutí roztoku se chemikálie kapilárami dostaly těsně pod kůži, zareagovaly se světlem a kůže zčernala, proto se těmto lidem říkalo ponikelští černoši. Dnes se již perličky barví přístrojem bez nutnosti nasávání ústy.

Další informace se zájemci dovědí při exkurzi do minulosti i současnosti výroby perliček.

Výroba perliček v Poniklé a v okolí má velmi dlouhou tradici. První firma přímo na výrobu dutých perliček a později i z nich vyráběných vánočních ozdob byla v Poniklé založena roku 1902 faktorem Hornou a v jejích původních prostorách sídlí nynější firma dodnes.

Mezi lety 1948 a 1989 zde probíhala výroba perlí a ozdob pod hlavičkou státních podniků. Po roce 1989 byly státní podniky privatizovány a oddělily se z nich jednotlivé provozy. Postupně se z ní oddělila Rautis, která se zaměřila pouze na duté perle a ozdoby.

Při velice zajímavé exkurzi začínáme při výrobě řádky perliček, které se říká "klauče". Ty se vytvoří nahřátí skleněné trubičky nad kahanem a vylisováním ve formě. Hořící plamen je velkou atrakcí pro návštěvníky exkurze.

Poté se vydáváme do míst, kde se klauče barví stříbrem a to uvnitř ještě stále spojených perliček. Vše se provádí v dílně. Po stříbření se provádí barvení klaučí a to namáčením v barvách, později po zaschnutí přichází malování a na závěr řezání, kde máme již hotové perličky ke konečné tvorbě ozdob.

Vše je ruční výroba a tak záleží na umu zdejších dělníků-umělců, jak se výrobek povede. Při exkurzi vidíme každou část výroby, až si můžeme v kreativní dílně vyzkoušet a vytvořit svůj výrobek. Tyto perličky jsou světovým unikátem, nikdo jiný je nevyrábí tímto způsobem.

Otevřeno je celoročně od 10 do 15 hodin kromě vánočních svátků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků