Hlavní obsah
Dolní oblast Vítkovice. Vysoká pec č. 1. Foto: Josef Zajíc

Šest zastavení v Dolní oblasti Vítkovice přiblížilo zásadní proměnu areálu

V rámci Dne architektury se sešlo v neděli 30. září zhruba 400 zájemců v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě, aby si poslechli výklad architekta Ing. Josefa Pleskota o přeměně hutního a železářského podniku v technické, kulturně-poznávací středisko moderní doby.

Dolní oblast Vítkovice. Vysoká pec č. 1. Foto: Josef Zajíc
Šest zastavení v Dolní oblasti Vítkovice přiblížilo zásadní proměnu areálu

Účastníci procházky v rámci Dne architektury se v neděli 30. září seznámili s minulostí, přítomností a budoucnosti vývoje Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě.

Počátek procházky byl pod Vysokou pecí č. 1 v Dolní oblasti Vítkovice. Architekt Pleskot vysvětlil, že "dolní oblast" se jí říká proto, že ve vztahu k dolu Hlubina je položena o čtyři metry níže a není to náhoda. Tento terén byl tehdejšími projektanty vybrán, protože umožňoval snadný tok materiálu a podporoval technologický postup: těžba uhlí - koksování uhlí - výroba železa.

Hutě byly založeny v roce 1828. Poslední revitalizace Vysoké pece č. 1 proběhla v roce 1983 a poslední odpich z této pece, která stojí na historickém místě od založení hutí, se uskutečnil v roce 1996. Do stavu technologického parku byla Vysoká pec č. 1 uvedena v 6 hodin 13 minut na první jarní den letošního roku. V místech, kde se do pece, která je vysoká 60 metrů, dopravovaly skipovým výtahem suroviny, se dnes moderním proskleným výtahem dopravují lidé, kteří procházejí stejnou trasou, již představovala technologická trasa surovin při výrobě železa.

Po podrobném výkladu o Vysoké peci č. 1 a jejího současného využití zaměřil architekt pozornost na koksovnu, která přímo sousedí s areálem dalších vysokých pecí č. 4 a  č. 6. Osvětlil návštěvníkům využívání a toku potrubí, které se vine po celém areálu.

"V zásadě potrubí přenášelo dvě média. Prvním médiem byl vysokopecní plyn, který byl vedlejším produktem tavby. Přenášel se do plynojemu a popřípadě do čističek plynu a poté se v energetické ústředně spaloval a poháněl obří kompresory, které vyráběly vzduch a vháněly jej zahřátý asi na 1000 stupňů Celsia pod tlakem do vysokých pecí," konstatoval Josef Pleskot.

Architekt vysvětlil funkci 6. Energetické ústředny a popsal krásu její architektonické stavby. Účastníci se pak přemístili do míst, kde se staví nová moderní budova na půdorysu 125 krát 125 metrů - bude sloužit výuce studentů a veřejnosti v rámci Velkého světa vědy a techniky.

Nejzajímavějším objektem Dolní oblasti Vítkovice je zajisté přeměna plynojemu v super moderní stavbu multižánrového využití. Ve vstupní hale plynojemu architekt vysvětlil historii monumentálního oltářního obrazu s námětem zavraždění sv. Václava jeho bratrem Boleslavem. Obraz rozměrů 5,50 krát 10 metrů namaloval v roce 1844 malíř Anton Petter (1782 - 1858).

Spolu  s architektem Josefem Pleskotem návštěvníci prošli všechny haly a místnosti až do jeho hlavní části divadelní a koncertní multižánrové haly Gong. Zde se mohli v klidu posadit na jedno z 1200 sedadel a vyslechnout, jaká bude eventuální budoucnost celé Dolní oblasti. Pak na otázky zúčastněných odpovídal i přítomný generální ředitel Vítkovice Machinery Group Ing. Jan Světlík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků