Hlavní obsah
Žáci osmé a deváté třídy ze Základní školy v Novém Hrozenkově naložili 2720 kilogramů petvíček. Foto: Igor Haša

Sedmý ročník plastožroutí soutěže vyhráli školáci z Nového Hrozenkova

Jedenaosmdesát základních, mateřských škol a různých spolků se zapojilo do sedmého ročníku soutěže Nakrmte Plastožrouta. Sběrači z České republiky odevzdali do výkupen v Křelově, Vrbně pod Pradědem a Rynolticích 25 952 kilogramů petvíček k následné recyklaci.

Žáci osmé a deváté třídy ze Základní školy v Novém Hrozenkově naložili 2720 kilogramů petvíček. Foto: Igor Haša
Sedmý ročník plastožroutí soutěže vyhráli školáci z Nového Hrozenkova

„Tentokrát jsme zaznamenali zvýšený zájem o soutěž. Do jejího předcházejícího - šestého ročníku - se zapojilo jedenasedmdesát škol, které odevzdaly 14 461 kilogramů víček,“ uvedla  Adéla Tomšů z plastožroutího týmu zlínské společnosti Jelínek-Trading.

Přitom až do uzávěrky 24. května nebylo zřejmé, kdo zvítězí. Pár dnů před ukončením soutěže Adéle Tomšů zatelefonovali ze Základní školy v Novém Hrozenkově a informovali ji o plánovaném přísunu petvíček do Křelova. Dlouho totiž sháněli ochotného řidiče, který by jim hromadu pytlů k recyklaci odvezl. Nakonec se nabídl tatínek jedné žákyně z páté třídy a  dopravu petvíček do křelovské výkupny zajistil. Celkem to bylo 2720 kilogramů vršků, což sběračům z Nového Hrozenkova přineslo prvenství v soutěži.

Pro kamaráda Jirku

„Úspěch nás samozřejmě velmi těší,“ raduje se ředitel základní školy Igor Haša.

„Pro  nasbíraná petvíčka jsme ve škole vyčlenili jednu šatnu a velký sklad. Chlapci z osmé a deváté třídy pytle s vršky pak naložili k odvozu do Křelova. Přitom věděli, že tím pomáhají Jirkovi, žákovi čtvrté třídy z naší školy. Onemocněl svalovou dystrofií a pomáhá mu celý Nový Hrozenkov. Před čtrnácti dny místní folklorní spolek uspořádal benefiční koncert, jehož výtěžek putoval Jirkovi, který žije jen s maminkou. Když jsme obdrželi za petvíčka 16 320 korun, dlouho jsme se nerozmýšleli, jak s penězi naložíme. Částku 15 000 korun dostane Jirkova maminka na bezbariérové stavební úpravy v jejich bytě,“ dodal ředitel školy Igor Haša. 

Dál recyklujeme, dál soutěžíme

„Petvíčka  už nejsou tak výhodným artiklem jako v začátcích plastožroutí soutěže. Z českého trhu se v loňském roce postupně vytrácely obchodní firmy, které vršky z plastů vykupovaly. Tržní ekonomika srazila ceny drti z recyklovaných víček do té míry, že se českým výrobcům vyplatí recyklát koupit raději v zahraničí než ho vytvářet doma,“ uvedl Pavel Rosman, jednatel zlínské společnosti Jelínek-Trading - významného zpracovatele plastu v České republice.

„My však víčka vykupujeme nadále a v environmentální soutěži Nakrmte plastožrouta pokračujeme. Už jsme vyhlásili její osmý ročník, který potrvá až do 31. května 2019,“ dodal Pavel Rosman.

Vyhodnocení 7. ročníku soutěže Nakrmte Plastožrouta:

1. ZŠ Nový Hrozenkov (2720 kg)
2. ZŠ T. G. Masaryka, Bystřice nad Perštejnem, Tyršova ul. (2320 kg)
3. ZŠ Žďár nad Sázavou, Palachova ul. (2280 kg)
4. Rada rodičů a přátel školy při ZŠ Velké Březno, Školní ul., (1175 kg)
5. Sdružení rodičů při ZŠ Znojmo, ul. Mládeže (1020 kg)
6. Klub přátel školy při ZŠ Prostějov, ul. V. Majakovského, 720 kg)
7. Spolek při ZŠ Ostrava – Zábřeh, Horymírova ul. (720 kg)
8. MŠ Kodaňská Praha – Vršovice (702 kg)
9. ZŠ Jablonec nad Nisou, Pasířská ul. (608 kg)
10. ZŠ Dřevohostice, Školní ul. (600 kg)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků