Hlavní obsah
Skety Foto: Glena Rauerová

Se Sketami na Prague a cappella festivalu už potřetí

Prague A Capella festival (PACF) vznikl v roce 2016 a letos v lednu úspěšně završil svůj třetí ročník. Festival pořádá vokální skupina Skety, nejvíc je ale poznamenaný energickou osobností Lukáše Prchala. PACF unikátním způsobem a v celoevropském kontextu propojuje pěvecké profesionály a amatéry.

Skety Foto: Glena Rauerová
Se Sketami na Prague a cappella festivalu už potřetí

Vokální sextet Skety se vyprofiloval v roce 2014, má za sebou nejen vystupování v České televizi, ale také vítězství v mezinárodních soutěžích, dvě CD a několik videoklipů. Poslední dobou se o nich mluvilo v souvislosti se soutěží StarDance, kde v jednom z dílů skvěle nahradili doprovodný orchestr. Všechny Skety jsou hudební profesionálové, v rámci PACF se ale dělí o své know-how, nešetří povzbuzením a pochvalou a s jejich manažerem Lukášem Prchalem můžete snadno nabýt pocitu, že nic není nemožné.

Letošní ročník PACF byl poprvé rozdělený na koncertní a výukovou část, to nakonec přineslo ještě víc pohody účastníkům i lektorům. Obě části propojilo prostředí jazzového klubu U staré paní, kde Skety s Vojtou Dykem natočily i svůj poslední hit Alkoholická. Třetí ročník potvrdil, že takovéto akce se nejlépe budují fanouškovským, rodinným způsobem, účastníci se vracejí za jedinečnou atmosférou a vznikají dlouhodobé vazby a přátelství.

Koncertní část proběhla už v listopadu minulého roku, v Praze kromě Sket vystoupili italští Mezzotono, maďarští Jazzation, Oktet, brněnská doo-wap skupina Kolenem a také vítěz Jirkovského Písňovaru skupina Všelijak. Organizátoři přinášejí zajímavé a cappella koncerty i v průběhu roku, na začátku března tak do České republiky poprvé přijede německá skupina Voxid.

Lednová část pokračovala v osvědčených modulech: koučování vokálních skupin, ladění příležitostných těles a sborová a cappella. Tradiční ateliéry doplnily sólové lekce s Veronikou Vítovou, vokální perkuse, basová linka a aranžování s Petrem Wajsarem, nechyběla Complet Vocal Technique Dity Kosmákové a přínosná byla i Zkouška zvukové zkoušky s Lukášem Prchalem.

Příjemné zázemí pro workshopy poskytla břevnovská Základní umělecká škola Jana Hanuše, pohodová atmosféra panovala i na závěrečném koncertě U Staré paní. Mezi vystupujícími zazářila vokální skupina Za5 z Vyškova, její příjemný zvuk a zajímavé aranže obohatil i extrémně vtipný moderátor.

PACF je jedinečný v tom, že lektoři jsou zároveň i organizátory a místo uctívání a zbožňování se tu pěstují spíš neformální přátelské vztahy. Skety nemají potřebu pořádat prestižní festival, ale jednoduše na něm sdílí svou vášeň pro zpěv. Proto na něm není žádná znatelná hranice mezi lektory a účastníky, mezi profesionály a amatéry, po lekcích spolu prostě chodí do stejné hospody na stejné pivo.

Zázemí a příznivce našly členové Sket i na Moravě. Poprvé se tam objevili v roce 2016 na soulovém víkendu Joyful Noise a už tři roky jsou pravidelnou součástí lomnické Letní sborové dílny. Zatímco Lukáš Prchal se tam věnuje sborovým experimentům, Alice Bauer vede a cappella skupiny. Spojeni jsou i s Jirkovským Písňovarem, kde Zlatým diplomem začala jejich kariéra, teď už se tam ale objevují v rolích porotců.

Oficiální web
Fotogalerie

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků