Hlavní obsah
Dana Vávrová již může používat nový rehabilitační pás. Foto: DMO POBYTY o. s.

Sdružení DMO POBYTY vybralo peníze na rehabilitační pás pro mladou ženu s dětskou mozkovou obrnou

Osmadvacetiletá Dana Vávrová z Bělé pod Bezdězem je od narození handicapovaná. Díky sbírce občanského sdružení DMO POBYTY nyní může používat nový rehabilitační pás, který je nezbytný ke zlepšení jejího zdravotního stavu.

Dana Vávrová již může používat nový rehabilitační pás. Foto: DMO POBYTY o. s.
Sdružení DMO POBYTY vybralo peníze na rehabilitační pás pro mladou ženu s dětskou mozkovou obrnou

Dana má dětskou mozkovou obrnu ve formě kvadruparézy, což je částečné ochrnutí všech končetin. Onemocnění je u Dany spojeno s dalšími přidruženými projevy, například zrakovým postižením.

I přes takto rozsáhlý handicap je však Dana veselá holka, co se dokázala na nohy postavit. Bohužel její kolena dostávají velmi zabrat a jejich stav, spolu s ostatními klouby v těle, odpovídá základnímu postižení. V roce 2012 Dana prodělala ortopedickou operaci a s největší pravděpodobností ji ještě nějaké další neminou.

Vloni v prosinci se rozhodlo občanské sdružení DMO POBYTY Daně pomoci a vyhlásilo pro ni veřejnou sbírku na rehabilitační chodící pás do domácnosti. Uplynul rok a sbírka mohla být s radostí ukončena, protože potřebné peníze se podařilo vybrat a potřebný rehabilitační pás za 90 tisíc korun zakoupit.

Odborníci po pečlivém posouzení Danina zdravotního stavu vybrali pás Steelflex PT 10, který je jednou z nejúčinnějších pomůcek, díky níž má Dana šanci na zlepšení stavu a zkvalitnění života. Nejedná se o pouhé krátkodobé rozhýbání, ale o celoživotní potřebu udržování pohyblivosti kloubů a celého pohybového aparátu.

Vybrat peníze na rehabilitační pás nebyla práce jednoduchá. Předsedkyně občanského sdružení DMO POBYTY, která sama od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, spolu s desítkami svých dobrovolných spolupracovníků objížděla po celý rok nejrůznější akce v okrese Mladá Boleslav, na kterých se svým stánkem prodávala tužky na podporu sbírky. Řada dalších jednotlivců i firem přispívala na sbírkové číslo účtu.

Poděkování za pomoc při organizaci sbírky patří především Heleně Šádkové ze společnosti Help Centrum, s. r. o., dále náměstkovi mladoboleslavského primátora Adolfu Beznoskovi, programovému řediteli Rádia Signál (dříve Jizera) Luboši Dvořákovi a spoustě dalších dobrovolníků z řad členů sdružení DMO Pobyty o. s. 

Výběrem peněz na rehabilitační pás pro Danu Vávrovou však možnost finančně přispět sdružení nekončí. Organizace nadále potřebuje finance na realizaci svých pobytů, které pořádá několikrát do roka na různých místech ČR. Ačkoliv asistenti na pobytech (z nichž každý má 24 hodin denně na starosti jednoho klienta) dělají svou práci dobrovolně, bez finančních nákladů se pobyty neobejdou. Finance jsou potřeba například na cestovné či materiál v souvislosti s doprovodným programem pro klienty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků