Hlavní obsah
Prázdninový cyklus přednášek Sci-fi prázdniny v Techmanii uzavře téma kultovních Star Wars. Foto: Techmania Science Center

Sci-fi prázdniny v Techmanii uzavřou Star Wars

Prázdninový cyklus přednášek Sci-fi prázdniny v plzeňské Techmanii uzavře téma kultovních Star Wars. Lukáš Houška ze 3D Planetária podrobí tuto filmovou sérii opět rozboru z pohledu vědy: co je pravda a co fikce?

Prázdninový cyklus přednášek Sci-fi prázdniny v Techmanii uzavře téma kultovních Star Wars. Foto: Techmania Science Center
Sci-fi prázdniny v Techmanii uzavřou Star Wars

„Hvězdné války nejsou tak velká pohádka, jak by se mohlo možná zdát,” říká. „Mezihvězdný pohon, energetické štíty, lasery, velké kosmické lodě, cestování mezi planetami, to vše jsou témata i současné vědy, a ač to zní neuvěřitelně, některé technologie z Hvězdných válek jsou dnes reálně zkoumány a vstupují do reálného světa. Vždyť třeba roboti, nebo lépe řečeno drojdi, se dnes pomalu stávají realitou a ačkoli jim schází kreativní myšlení, mnohé z dovedností, které předváděli ve Hvězdných válkách, zvládají už dnes,” vysvětluje Lukáš Houška.

Přednáška s projekcí věnovaná pravdě a fikci ve Star Wars začíná v Techmania Science Center v Plzni v sobotu 27. srpna od půl šesté večer.

Též vraha chytíte v Techmanii naposledy. S programem se s koncem prázdnin loučí populární Kriminálka TSC. Vraha v lázních a pachatele vloupání mohou návštěvníci v laboratořích chemie a biologie chytat naposledy 30. a 31. srpna. V rámci programu zaměřeného na forenzní vědu si lidé zkusí odebírání stop z místa činu, podívají se, jak vypadá lidský vlas pod mikroskopem, nebo se dozvědí, jak se dokazuje v odebraném vzorku přítomnost či nepřítomnost konkrétních prvků či látek, čímž je možno jej přiřadit k místu činu.

Zajímá vás spíše, jak se snil sen o létání? Hromadné létání s lidskou posádkou je běžnou věcí teprve několik posledních desetiletí. Ale odpoutat se od země a létat, to je sen starý jako lidstvo samo. Jaké myšlenky, nápady a vynálezy vedly k jeho realizaci? Jak dlouhou cestu lidé ušli, či spíše uletěli, od časů Ikarových perutí? Odpovědi přináší nový 3D film z produkce polského Centra Nauki Kopernik oceněný za scénář, režii, obraz, zvuk i jako nejlepší film na fulldome festivalech v Jeně, Hilo, Macanu, Jaroslavli, Brně, Espinhu a Koreji. Ve 3D Planetáriu plzeňského Techmania Science Center má premiéru 29. srpna ve 12 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků