Hlavní obsah
Foto: Eva Holíková

S Pionýrem jezdí na tábory čím dál víc dětí

Předrevoluční pionýry není třeba dlouze představovat. Ovšem ne každý ví, že Pionýr v roce 1990 obnovil svou činnost. Již 25 let baví, učí a vychovává hrou děti jako samostatná demokratická organizace bez politických či náboženských vazeb. Na pionýrské tábory dokonce jezdí čím dál víc dětí.

Foto: Eva Holíková
S Pionýrem jezdí na tábory čím dál víc dětí

Tradice táborů

Tradice pionýrských táborů sahá tak daleko, že samotný pojem „pionýrský tábor“ nebo „pionýrák“ je často používán pro tábory obecně.

„V posledních letech Pionýr pořádá vždy kolem 400 letních táborů (letos konkrétně 393), které přitahují víc a víc dětí. Vloni na ně vyrazilo o tisícovku dětí víc než v roce 2013. Zjevně nešlo o náhodu, protože jich dále přibývá – letos o další tři stovky. Celkem je hlášeno 21 985 účastníků, z toho 16 774 dětí. O jedno dítě se zvedl průměrný počet účastníků na jednom táboře – letos je to 43,” informoval Jakub Kořínek, tiskový mluvčí Pionýra.

Pionýrské tábory pro všechny děti

I když jsou vyvrcholením celoroční činnosti pionýrských oddílů, jsou otevřené všem dětem bez ohledu na členství. Pionýr se dlouhodobě snaží zapojovat do nich i děti z dětských domovů.

Proto vznikl projekt Parťáci, který nabízí i základní rady pro práci s těmito táborníky. Například aby se vždy účastnily nejvýše 2 - 4 děti z tzv. „zařízení institucionální výchovy“. Tím se zamezí tvorbě sub-skupin a na straně dětí vznikne přirozená potřeba socializace a integrace. Stoupající účasti jistě přispívá i to, že díky práci dobrovolníků se drží ceny táborů nízko.

Celotáborové hry 

Pionýrské tábory se vyznačují propracovaným programem. Ten u naprosté většiny vychází z celotáborové hry, což je soubor aktivit zasazených zpravidla do příběhu či historického období (může jít o Harryho Pottera i výlet do pravěku).

Celotáborové hry jsou ale více než jen přehled činností na 14 dní, jde o výchovné projekty, kterými se děti zabaví i rozvíjejí, dozvídají se spoustu věcí, spolupracují v týmech i soutěží na vlastní pěst. Tvoří, sportují, vymýšlejí…

Projekt Opravdu dobrý tábor 

Pionýr nejen pořádá stovky táborů ročně, již 11 let také běží informační projekt Opravdu dobrý tábor, který radí rodičům, podle čeho a jak vybrat tábor, tedy tábor obecně, ne jen ten pionýrský.

V pohotovosti je každoročně linka 222 247 529 a e-mail opravdu@dobrytabor.cz. Spoustu rad a zajímavostí se můžete dočíst také na www.opravdudobrytabor.cz. Víte třeba co zabalit dětem s sebou na tábor? Podívejte se na https://www.youtube.com/watch?v=C2Q69M_yHKY.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků