Hlavní obsah
Slavná pětice v podání herců Slováckého divadla. Zleva David Vacke, Petr Čagánek, David Vaculík, Tomáš Šulaj a Zdeněk Trčálek. Foto: Marek Malůšek

Rychlé šípy jsou plnoleté

Nejúspěšnější komedie v historii Slováckého divadla je plnoletá. Přesně před osmnácti lety, 9. října 2000, měla v Uherské Hradišti premiéru jevištní podoba slavného komiksu Jaroslava Foglara a kreslíře Jana Fischera Rychlé šípy.

Slavná pětice v podání herců Slováckého divadla. Zleva David Vacke, Petr Čagánek, David Vaculík, Tomáš Šulaj a Zdeněk Trčálek. Foto: Marek Malůšek
Rychlé šípy jsou plnoleté

„Původně jsme počítali maximálně s desítkou repríz. Řekli jsme si, že komedii odehrajeme pro kamarády a budeme se zase věnovat vážnému umění,” směje se režisér Robert Bellan a připomíná, že tehdejší mladá herecká parta, která do uherskohradišťského divadla přišla čerstvě z hereckých škol, inscenaci zkoušela ve svém volném čase. „Možná je to tajemství v tom, že v té době bylo všude kolem nás plno burčáku, a ten je, jak známo, zázračný.”

Ihned po premiéře se stalo totiž něco, co nikdo nečekal. Diváci začali brát divadlo útokem a vykoupili všechny dostupné vstupenky na měsíce dopředu. „Na Rychlé šípy byly v divadle dlouhé pořadníky, za pouhý rok jsme odehráli padesát repríz a zájem byl tak velký, že z Malé scény jsme po čase přešli na velké jeviště,” říká představitel Dlouhého Bidla, herec Josef Kubáník.

„Obavy, že se kvůli tomu zájem diváků vyčerpá, se ukázaly liché a dodnes je komedie pořád vyprodaná,” dodává s tím, že někteří diváci přicházejí opakovaně, rekordmankou je slečna, která si příběhy Mirka Dušína a jeho kamarádů nenechala ujít pětatřicetkrát.

Komedie má dnes za sebou 480 repríz, vidělo ji přes 130 000 diváků, zvítězila na festivalu Dítě v Dlouhé, trofej si odvezla i z Grand Festivalu smíchu, herci ji hráli ve více než padesáti městech po celé republice a vystoupili s ní v několika televizních pořadech včetně Manéže Bolka Polívky. Do Hradiště se na ni přijela podívat řada osobností včetně skutečného Jindry Hojera, podle kterého Jaroslav Foglar jednoho z čestných a spravedlivých hochů pojmenoval.

„Jestřáb, jak se Foglarovi říkalo, by byl nadšený. Jsem šťastný, že v Hradišti pořád žije moje dětství,” řekl dnes už čtyřiadevadesátiletý Jindřich Hojer, jenž viděl slovácké Rychlé šípy devětkrát.

„Je s podivem, že ani osmnáct let od premiéry diváci nepřestávají chodit. A to se už považujeme spíše za pomalé šípy, protože marná sláva, když je vám přes čtyřicet, šestnáctileté chlapce hrajete s čím dál větším úsilím,” směje se herec David Vaculík, jenž představuje právě usměvavého blonďáčka Jindru Hojera.

Nejbližší reprízu Rychlých šípů odehraje Slovácké divadlo ve středu 17. října. Z téměř 400 vstupenek je volných posledních deset.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků