Hlavní obsah
Foto: archiv zoo Praha

Ročně je zmasakrováno ve Středomoří při tahu na 25 miliónů ptáků

Smrtící zónou pro migrující ptáky je po staletí Středomoří. Obyvatelé některých jižních států každoročně masakrují při tazích ptactvo, jež tvoří součást jejich jídelníčku. Ač z kulturních zemí, barbarsky se odvolávají na tradice a právo střílet na vše, co se pohybuje. Osvěta se míjí účinkem.

Foto: archiv zoo Praha
Ročně je zmasakrováno ve Středomoří při tahu na 25 miliónů ptáků

V neděli odpoledne se v Zoo Praha uskutečnil seminář k problematice ilegálního lovu tažných ptáků ve Středomoří, a to zejména v některých zemích EU. Spolu s dalšími hosty se jej zúčastnil poslanec Evropského parlamentu a místopředseda Výboru pro životní prostředí EP RNDr. Pavel Poc.

Pobijí ročně desítky miliónů ptáků

Středomoří – včetně zemí EU, jako jsou Itálie nebo Řecko – zůstává pro tažné ptáky smrtící zónou. Podle šetření, jehož výsledky zveřejnila v roce 2015 organizace Birdlife International, je tam každoročně zabito 25 000 000 volně žijících ptáků, z velké části nelegálně.

Z těchto 25 000 000 ptáků, z nichž většina by hnízdila na evropském kontinentu, a tedy i u nás, je 20 200 000 pěvců, dále přibližně 1 800 000 vodních ptáků, 700 000 holubů a hrdliček a 100 000 dravců.

Část pěvců končí v kuchyních, ostatní se střílejí z "prevence", protože by mohli škodit na kulturních plodinách. 

Multivrazi, se kterými nic nehne

„Jedním z důležitých úkolů zoologických zahrad je ochrana biodiverzity,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Ve jménu ochrany ohrožených druhů vyzýváme obyvatele vzdálených zemí, aby nekáceli lesy a nelovili zvířata, a tím spíš nemůžeme přehlížet, že přímo uvnitř Evropské unie dochází k bezprecedentním masakrům tažných ptáků. Zcela bychom ztratili důvěryhodnost.“

Seminář navázal na iniciativu Zoo Praha, jejíž ředitel Miroslav Bobek vyzval české europoslance, aby ve věci nelegálního lovu ptáků začali jednat. Na tuto výzvu zareagovalo několik europoslanců, zejména RNDr. Pavel Poc, který v této věci interpeloval Evropskou komisi a po neuspokojivé odpovědi následně na jednání Výboru pro ochranu přírody EP i komisaře pro životní prostředí Karmenu Vellu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků