Hlavní obsah
Již pět sezení na speciálním robotovi má za sebou šestatřicetiletý Jaroslav Vysloužil z Prostějovska. Foto: Radka Miloševská

Robot v Nemocnici Prostějov pomáhá lidem zpět do života

Robotická rehabilitace pomáhá k návratu zpět do života pacientům Centra léčebné rehabilitace Nemocnice Prostějov. Speciální robot pro rehabilitaci rukou a prstů, jediný svého druhu na Moravě, pomáhá obnovit hybnost lidem po mozkových příhodách, operacích a úrazech.

Již pět sezení na speciálním robotovi má za sebou šestatřicetiletý Jaroslav Vysloužil z Prostějovska. Foto: Radka Miloševská
Robot v Nemocnici Prostějov pomáhá lidem zpět do života

Moderní přístroj pro roboticky asistovanou pohybovou terapii horních končetin s motivační zpětnou vazbou se kromě Prostějova nachází v České republice už pouze v rehabilitačním centru v Kladrubech. Přístroj funguje jako robotická rukavice, která pomáhá „hraním“ her při rehabilitaci. Tímto cílevědomým cvičením formou hry pomáhá pacientům získat zpět kontrolu nad svými horními končetinami.

„Pacientům pomůže vyřešit jejich problémy s obratností a ochablostí svalů ruky a prstů, přispívá ke zlepšování koordinace horních končetin a ke zlepšení celkové koncentrace při provádění pohybů,“ informoval primář rehabilitačního oddělení prostějovské nemocnice MUDr. Per Konečný, Ph.D., MBA.

Již pět sezení na speciálním robotovi má za sebou šestatřicetiletý Jaroslav Vysloužil z Prostějovska. „Při řezání doma na rozbrušovačce se mi rozletěl kotouč a pořezal mi prsty. Úraz vážně poškodil prsty,“ vzpomíná pan Jaroslav, který pracuje jako zedník, na leden loňského roku, kdy se mu úraz stal. Následně musel podstoupit dvě operace, ale kvůli stále omezené hybnosti ruky se ještě nemůže vrátit zpět do zaměstnání. Nyní má za sebou pět terapií na speciálním robotovi.

„Než jsem začal cvičit pomocí robotické ruky, nezvládal jsem i tak základní činnosti jako je uchopit skleničku nebo si vyčistit zuby. Již po několika sezeních ale vidím v tomto ohledu velké zlepšení a nemocná ruka se den ode dne zlepšuje,“ popsal své pokroky Jaroslav Vysloužil.

Rukavice Gloreha je připevněna k ruce i zápěstí a díky pneumatickému pohonu pomáhá pohybu ruky v místě kloubů. Vlastní cvičení probíhá podle 3D animace zobrazené na obrazovce zařízení. Rukavice je totiž propojená s hrami, které jsou navrženy pro terapeutické účely. Samotná hra pak nutí uživatele používat všechny prsty, zápěstí a předloktí.

„Rukavice z počátku nutí postiženou ruku hýbat se automaticky, posléze již musí pacient rukou - prsty nebo zápěstím - hýbat sám a rukavice mu naopak klade jistý odpor. Záleží na tom, ve které fázi terapie se pacient nachází a jakou obtížnost přidělený terapeut zvolí. Robotický rehabilitační přístroj pomáhá pacientovi trvale vykonávat tentýž pohyb s vysokou přesností,“ vysvětluje primář s tím, že díky uloženým datům ze cvičení je možná zpětná vazba pro lékaře nebo fyzioterapeuta, který může různě pacientovi zvyšovat obtížnost.

Jedno cvičení na přístroji trvá zhruba 20 až 30 minut a pacienti by měli absolvovat zhruba 5 až 10 těchto sezení. Ke cvičení je nutno se předem objednat, a to telefonicky na recepci ambulance Centra léčebné rehabilitace prostějovské nemocnice na čísle 582315356. Pacient si pouze přinese doporučení – žádanku na rehabilitaci od svého praktického, či odborného lékaře, i výsledky již absolvovaných vyšetření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků