Hlavní obsah
Trolejbus na sídlišti Jižní Svahy. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.

Revizorka zraněná černým pasažérem bude týden v pracovní neschopnosti

Na dobu minimálně týdenní pracovní neschopnosti odhadují zdravotníci léčbu pohmožděnin, které způsobil ve čtvrtek 5. dubna černý pasažér dvojici revizorů v trolejbusu Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO). Incident odnesla revizorka pohmožděným kolenem a revizor pohmožděným loktem.

Trolejbus na sídlišti Jižní Svahy. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.
Revizorka zraněná černým pasažérem bude týden v pracovní neschopnosti

„Ze svého jednání se bude agresivní cestující zodpovídat v přestupkovém nebo trestním řízení,“ informoval v pondělí 9. dubna tiskový mluvčí dopravní společnosti Vojtěch Cekota.

K zatím prvnímu fyzickému napadení pracovníků přepravní kontroly DSZO v letošním roce ve čtvrtek kolem 18.10 hodin v kloubovém trolejbus linky 8 na sídlišti Jižní Svahy. V trolejbusu, který jel z centra města na sídliště, kontrolovala platnost jízdních dokladů cestujících 39letá revizorka spolu s 21letým revizorem. Oba pracují u DSZO teprve několik měsíců.

„Když revizorka před zastávkou Družstevní odhalila černého pasažéra, muž ji fyzicky napadl a pokusil se na nejbližší zastávce utéci. Revizorce však přispěchal na pomoc její mladší kolega, který kontroloval doklady v jiné části vozu, a později též dva ochotní cestující. Dvaačtyřicetiletému černému pasažérovi se tak nepodařilo uniknout a musel zůstat ve vozidle až do dojezdu na konečnou Kocanda. Tam si pachatele útoku na revizory převzala přivolaná hlídka Policie ČR,“ popsal incident tiskový mluvčí dopravní společnosti.

„Na dispečinku jsme u obou revizorů otestovali přítomnost alkoholu v dechu, oba byli zcela střízliví. Hned poté jsme je odvezli na ošetření do úrazové ambulance Krajské nemocnice T. Bati. Doba jejich pracovní neschopnosti se předpokládá asi na jeden týden,“ uvedl vedoucí dopravního úseku DSZO Pavel Nosálek.

Během celého roku 2017 se pracovníci přepravní kontroly DSZO nestali obětí žádného fyzického napadení, jehož důsledkem by bylo zranění s pracovní neschopností. Jeden případ napadení revizora skončil pouze rozbitím jeho mobilního telefonu, tedy hmotnou škodou. V předchozích letech však ojedinělé případy zranění revizorů agresivními černými pasažéry bývaly zaznamenány, dokonce i s důsledkem celoroční pracovní neschopnosti.

Pracovníci přepravní kontroly používají k záznamu své komunikace s cestujícími záznamové zařízení, takže lze v případě konfliktu dodatečně snadno ověřit, jestli se revizor choval profesionálně. V drtivé většině případů tomu tak skutečně bylo.

„Revizoři procházejí psychologickými testy a školeními, aby dokázali zátěžové situace zvládnout. Přesto se tu a tam najdou cestující bez jízdenky, kteří si svou chybu nedokážou přiznat a zaútočí verbálně nebo i fyzicky na revizora. Jsme rádi, když se takového útočníka podaří zadržet, aby nesl za své počínání následky podle platných zákonů,“ dodal Pavel Nosálek.

Za rok 2017 evidovala DSZO 7 039 záchytů cestujících bez platného jízdního dokladu. Cestující bez jízdenky platí pokutu 1 000 korun, ale pokud zaplatí na místě nebo do 10 dnů v pokladně DSZO, pokuta se jim snižuje na polovinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků