Hlavní obsah
Foto: nakladatelství Jota

Retro 2: veselé i neveselé vzpomínky na dobu nedávno minulou

Retro 2 s podtitulem Jak jsme si to (u)žili za reálného socialismu Michaela Petrova je knižní podobou oblíbeného televizního pořadu. Otevřete a listujte, mladí se budou smát a nechápavě kroutit hlavou, starším to připomene, v čem žili a vyrůstali.

Foto: nakladatelství Jota
Retro 2: veselé i neveselé vzpomínky na dobu nedávno minulou

První díl vyšel na podzim 2013, a byl zaměřen na takzvaný měkký konzum, zboží rychlé spotřeby, druhý díl se věnuje konzumu „tvrdému“ – odívání, obouvání, bydlení, elektronice. Už dlouho jsem neviděl v knize tolik obrazového materiálu mapujícího jednotlivé  oblasti. Petrov přidává k faktům o výrobě i vlastní zkušenosti, o to je kniha pestřejší.

Prohrabejte spolu s autorem po letech znovu svou školní aktovku, oblečte své vysněné džíny z Tuzexu, pořiďte první nahrávku na vytoužený kazetový magnetofon. A pokud jste nic z toho nezažili, nahlédněte alespoň do života svých rodičů či prarodičů.

Při listování a čtení vyplují i vaše vzpomínky - na fronty, nedostatkové zboží, na veksláky ("džíny, bony, digitálky, vole), na brigády socialistické práce, pojem, ale také mnoho radostí tehdejšího, v mnohém jednoduššího života.

Kniha Michala Petrova výborně doplní rodinná alba fotografií, protože se opírá o bohatství autorova osobního obrazového archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás.

Vydejte se do retrosvěta, který byl lecjaký, jen ne černobílý. Podnikněte expedici do vesmíru, z něhož zůstalo jen málo anebo vůbec nic, přesto u leckoho vzbuzuje dodnes živou vzpomínku.

Vydala brněnská Jota s předmluvou komentátora Václava Moravce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků