Hlavní obsah
Foto: Zdeněk Němec

Raskolnikov jako kabaretní pitva jednoho slavného mordu

Režisér Jiří Jelínek začal s herci Městského divadla Zlín zkoušet inscenaci Raskolnikov - Přešetření. Premiéra bude v předvečer zahájení 22. ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie 15. května v 19.00 v šapito za divadlem. První repríza je naplánovaná na 18. května ve 22.30.

Foto: Zdeněk Němec
Raskolnikov jako kabaretní pitva jednoho slavného mordu

Řekne se Zločin a trest. Dostojevskij. Raskolnikov. A každý očekává zasmušilou psychologickou sondu do duše zločince. Ale v režii Jiřího Jelínka na Raskolnikova a jeho oběti nepůjdeme jemným decentním skalpelem, ale rovnou rázně a řízně sekyrou!

Naporcujeme mozek vraha. Zatneme čepel do samotné skutkové podstaty. Rozštípeme prostředí, z něhož Raskolnikov vzešel. Přešetříme příčiny a důsledky jeho činu, chcete-li zločinu. Zkrátka čeká nás pitvorná divadelní pitva s kabaretní lehkostí, lehce hořká, hořce směšná, místy tragicky trapná, místy trapně až útrpně tragická, expresivní kabaret, v němž temně vyhlížející svět porazí divadelníci smíchem. 

„Raz Hana Mikolášková a Vladimír Fekar zavolali. Abych prý zas něco secvičil ve Zlíně. Řekl jsem: ANO! Teprve potom se ptal: CO? Proč jsem se ptal teprve potom? Protože na Zlín mám jen to nejhezčí pomyšlení. Tím pomyšlením myslím víc lidi okolo divadla, než město, město bez kaváren. Tak budeme zkoušet," řekl Jiří Jelínek.

Hrají Marie Vančurová, Zdeněk Julina a Pavel Vacek.

Po skončení festivalu Setkání Stretnutie 2017 zůstane Raskolnikov na repertoáru divadelního klubu Dílna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků