Hlavní obsah
Foto: archiv KNTB

První pacient přišel do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně před 90 lety

Krajská nemocnice T. Bati slaví 90 let od svého založení Tomášem Baťou. První ošetřený pacient je doložen z listopadu 1927. První hospitalizovaní pacienti byli přijati v lednu 1928, kdy byl otevřen chirurgický pavilon. Ředitelem a zároveň primářem chirurgie se tehdy stal MUDr. Bohuslav Albert.

Foto: archiv KNTB
První pacient přišel do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně před 90 lety

Rok 1928 byl vůbec plodný, v jeho průběhu nemocnice otevřela postupně pět pavilonů – dva chirurgické, dva interní a jeden pro gynekologické obory.

Nutno ještě podotknout, že nemocnice byla zpočátku vedena jako dílna firmy Baťa s číslem 4200 a na tehdejší dobu měla vysokou medicínskou úroveň. To dokazuje i poznámka z knihy bývalého primáře Jiřího Bakaly 80 let Baťovy nemocnice v obrazech, faktech a dokumentech:

„Ředitel Dr. B. Albert navštívil I. nemocniční kongres v Rochesteru na Loyo Mayo Clinic. Z dopisů, které píše domů, je cítit uspokojení, protože tu slyšel přednášet věci, které on už ve Zlíně uskutečnil.”

V lednu roku 2006 se Baťova nemocnice stala akciovou společností Zlínského kraje a změnila název na Krajská nemocnice T. Bati. V současné době má 2300 zaměstnanců, ročně hospitalizuje na 40 tisíc pacientů. Je významným krajským pracovištěm s šestnácti centry specializované péče.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků