Hlavní obsah
Petr Kubes (Arthur Rimbaud) a Vojtěch Lipina (Paul Verlain) v inscenaci Úplné zatmění. Foto: archiv Moravské divadlo Olomouc

Prokletí básníci Arthur Rimbaud a Paul Verlaine na jevišti Moravského divadla v Olomouci

Slavnou hru britského dramatika Christophera Hamptona Úplné zatmění, která se před lety dočkala i filmové verze, uvedlo 17. března v premiéře také Moravské divadlo v Olomouci. Postavy prokletých básníků hrají v režii Petra Štindla Petr Kubes a Vojtěch Lipina.

Petr Kubes (Arthur Rimbaud) a Vojtěch Lipina (Paul Verlain) v inscenaci Úplné zatmění. Foto: archiv Moravské divadlo Olomouc
Prokletí básníci Arthur Rimbaud a Paul Verlaine na jevišti Moravského divadla v Olomouci

Na nové inscenaci, která je uváděna v překladu Františka Fröhlicha, se dále podíleli Michaela Doleželová (dramaturgie), Petr B. Novák (scéna), Lucie Halgašová (kostýmy) a Karel Albrech (hudba).

Úplné zatmění je příběhem zobrazujícím nejen komplikovaný vztah francouzských prokletých básníků, Arthura Rimbauda a Paula Verlaina, je také o průkopnické poezii a hledání univerzálního požitku ze života. I když ve skutečnosti byli básníci milenci, olomoucká inscenace není jen o homosexualitě, ta je tu zobrazována v jemných náznacích, ale soustřeďuje se i na motivy touhy po svobodě a boje proti konvencím, které drtí vášnivou a živočišnou lásku.

Tvůrci olomoucké inscenace mají jasno: „Arthur Rimbaud a Paul Verlaine, to byla jedna duše ve dvou tělech, prokletí básníci, kteří prolétli životem tak rychle, že předběhli svou dobu. Jejich příběh je opojný a lákavý jako absint, jiskrný jako červené víno z Bordeaux a uhrančivý jako jejich verše.

Úplné zatmění může být vším možným, jen ne životopisnou hrou. Ostatně jak chcete vyprávět osudy dvou mužů, kteří díky své vášni prožili snad sto životů? Lze však vyprávět o touze, lásce a o prokletí, které je jedinou cestou ke svobodě. Kráčeli bok po boku až do chvíle, kdy už nemohli být spolu ani bez sebe.“

O tom je i kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové, který ani tak nějak výrazně nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice, jako spíš otevřeně a s mrazivou pečlivostí mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. Snímku, který měl premiéru v roce 1995, dominují sugestivní herecké výkony Davida Thewlise a Leonarda DiCapria.

V olomoucké inscenaci, jejíž repríza je ohlášena na 4. dubna od 19 hodin, se vedle již zmíněných herců Petra Kubese a Vojtěcha Lipiny představí ještě Ivana Plíhalová, Vladimíra Černá, Václav Bahník, Jaroslav Krejčí, Daniela Krahulcová, Jan Ťoupalík, Michal Przebinda nebo Tomáš Krejčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků