Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Případ pro exorcistu: Kniha o podezřelém knězi posloužila jako námět televizního seriálu

Předčí filmové zpracování kriminálního románu Případ pro exorcistu moravského autora Michala Sýkory literární předlohu? V neděli večer se o tom můžete přesvědčit na ČT 1. Jan Hřebejk uvádí třídílnou minisérii s Janem Budařem v roli podezřelého kněze, vyšetřovatelku hraje Klára Melíšková.

Foto: Vratislav Konečný
Případ pro exorcistu: Kniha o podezřelém knězi posloužila jako námět televizního seriálu

Kniha je dobrá, jaký bude film?

Komisařka Marie Výrová (Klára Melíšková) protagonistka detektivního příběhu Michala Sýkory, řeší velmi neobvyklý případ. Ve Štěpánově, vesnici nedaleko Olomouce, je v kostele na oltáři nalezeno tělo mrtvé dívky. Je do vraždy zapleten místní kněz, stala se mrtvá obětí nepovedeného exorcismu?

Stopy nečekaně vedou do prostředí olomoucké univerzity. Případ se komplikuje a přibývají další mrtví. Detektivní román je postaven na detailní znalosti prostředí hanáckého venkova, univerzitního života i pravidel detektivního žánru.

Svérázná Výrová, aby mohla přemýšlet o případu, poslouchá muziku Boba Dylana, takže si užijeme i trochu písniček.

Protože Hřebejk nemohl natáčet ve Štěpánově, podařilo se najít podobný objekt v Tursku u Prahy. Divákovi to může být celkem jedno, jiným interiérem o požitek nepřijde. Scenáristicky dílo upravil Petr Jarchovský. V dalších rolích uvidíte M. Krobota, T. Voříškovou, St. Majera, K. Winterovou a další.

Knihu vydala Paseka, Michal Sýkora (1971) působí na Katedře divadelních, filmových a mediálních studií FF UK v Olomouci, vede tu i semináře věnované britským detektivkám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků