Hlavní obsah
Foto: zámek Loučeń

Příběh lásky ožije na zámku Loučeň

Den svatého Valentýna se slaví každoročně 14. února jako svátek lásky. Kdy jindy vyprávět příběh lásky než v únoru? Kde jinde než na zámku Loučeň? Příběh velké, naplněné a bouřlivé lásky knížete Alexandra a jeho manželky, kněžny Marie Thurn- Taxis ožije při speciálních únorových večerních prohlídkách.

Foto: zámek Loučeń
Příběh lásky ožije na zámku Loučeň

„Mladá krásná nadaná a vzdělaná princezna ze starobylého knížecího rodu se zamiluje do dědice významného českého panství z neméně slavné aristokratické rodiny. Tak začíná příběh lásky princezny Marie Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst a Alexandra prince z Thurnů a Taxisů,” uvedl kastelán zámku Vratislav Zákoutský.

Mladí lidé v nejvyšších společenských kruhů se berou z lásky, což není vůbec běžné. Po slavné svatbě v italských Benátkách a stěhují na statky mladého prince do Čech. Od vládnoucího knížete a otce Huga Maximiliana dostávají zámek Mcely a začnou užívat společného života.

„Jejich první roky jsou plné zamilovanosti a bezstarostnosti. Kněžna svého muže často maluje, na zámek se dovážejí exotické lahůdky, navštěvují je významní hosté a také podniknou okázalou svatební cestu, při které objedou skoro celý svět. Mladému páru se poměrně záhy narodí tři synové, ale také nečekaně umírá otec prince Kníže Hugo Maxmilian a Alexandr se musí ujmout rodového majetku. Časy bezstarostného mládí jsou pryč,” pokračuje kastelán.

„Kníže s kněžnou spolu nakonec prožijí 59 let naplněného a bouřlivého života. Stáří tráví převážně společně na Loučeni obklopeni početnou rodinou s 11 vnoučaty. Jejich společná cesta se uzavírá úmrtím kněžny 16. února 1934. Kníže svou ženu přežije ještě o dalších 5 let, ale ve vzpomínkách místních lidí žijí dodnes,” dodává Vratislav Zákoutský.

Erich princ z Thurnů a Taxisů zájemce provede příběhem lásky nejen jeho rodičů a členů rodiny, ale i s láskou ve všech jejích formách. Seznámí se symboly lásky, s láskou k rodné zemi a ke kořenům, ze kterých jsme vyšli, s láskou k potřebným, s láskou k hudbě a umění. Neopomeneme ani lásku mateřskou a prarodičovskou. Princ Erich upozorní na některé zvláštní projevy lásky v exotických zemích a kulturách a také na vývoj vnímání lásky v dějinách lidstva.

Během prohlídky zazní krásné tóny hudby, účastníci uslyší nejkrásnější zamilované verše, ucítí příjemnou vůni a ochutnají skvělou čokoládovou pralinku.

Zámek Loučeň s “Příběhem lásky” lze navštívit každý den od 1. 2. do 1. 3. Ve všední dny od 12:00 (3.-7. 2. a 17. 2.-28. 2.), o víkendech od 11:00 do 16:00 hodin.

O sobotách od 18:00 hod se při speciálních večerních prohlídkách přeneseme s knížecím párem Marií a Alexandrem do roku 1925. Zámek se připravuje na nadcházející oslavu zlaté svatby knížecího páru. Marie a Alexandr v předvečer velké rodinné oslavy vzpomínají na 50 let společného života. Nečekejte příběh běžného manželství příslušníků nejvyšší aristokracie před 100 lety. Na akci se doporučuje rezervace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků