Hlavní obsah
Na tiskové konferenci o stěžejních tématech čtyřdenního setkání hovořil prof. Cyril Höschl za přítomnosti zástupců Priessnitzových léčebných lázní. Foto: David Migal

Převratnou léčbu alkoholismu představili v Jeseníku

Priessnitzovy léčebné lázně jsou prvním vodoléčebným ústavem světa. Jsou ovšem také nejvýznamnějším lázeňským zařízením u nás, které se mimo jiné věnuje lázeňské péči psychických poruch. O jejich výjimečném postavení svědčí jejich role hostitele konference zaměřující se právě na léčbu těchto poruch.

Na tiskové konferenci o stěžejních tématech čtyřdenního setkání hovořil prof. Cyril Höschl za přítomnosti zástupců Priessnitzových léčebných lázní. Foto: David Migal
Převratnou léčbu alkoholismu představili v Jeseníku

První psychofarmakologická konference se v Jeseníku konala před 56 lety a byla vůbec první tohoto druhu na světě. Letošní setkání, které v Jeseníku pořádala Česká neuropsychofarmakologická společnost 8. až 12. ledna, se účastnilo 720 specialistů. Tentokráte se organizátoři zaměřili na téma Psychofarmaka a reforma v psychiatrii.

Na vědeckých sympóziích a odborných workshopech byly prezentovány nejnovější výzkumy a postupy léčby v psychofarmakologii, nové poznatky v oblasti antipsychotik a antidepresiv, specifické farmakologické postupy v dětské a dorostové psychiatrii, nebo při poruchách příjmu potravy. Diskutoval se také vliv kanabisu na mozkovou aktivitu či problematika společensky tolerovaných drog.

Převratná léčba alkoholismu

Kromě hlavního tématu reformy psychiatrické péče, ke kterému hovořil například MUDr. Martin Holý, ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice, nebo renomovaný sociolog Petr Winkler z Psychiatrického centra Praha, bylo převratným představení unikátní léčby alkoholismu.

Dosud byly za nejúčinnější léčbu alkoholismu považovány restriktivní metody v čele s přísným zákazem jeho konzumace. Díky novému léku dánské farmaceutické společnosti však může být vše jinak.

Proti nadměrné konzumaci alkoholu nás většinou chrání „přirozená záklopka“, která nám ve správný okamžik řekne, kdy přestat. „Člověku, který neví, kdy má dost, nový lék zastaví rozvoj psychopatologického jevu a navodí mu právě ten pocit přirozené záklopky. Tato farmaka jsou opravdu světovou novinkou,“ vysvětlil Prof. MUDr. Cyril Höschl, Dr.Sc., FRCPsych., předseda České neuropsychofarmakologické společnosti.

Hyperaktivní můžete být i v dospělosti

Jesenická konference se však zabývala ještě dalším nosným a podstatným tématem: léčbou hyperaktivity (ADHD) dospělých.

Obecně se setkáváme s pojmem hyperaktivity pouze u dětí. Ve skutečnosti touto neurovývojovou poruchou trpí také dospělí jedinci. ADHD se u nich projevuje například neschopností dokončit úkoly nebo se řídit pokyny, potížemi s organizováním a ztrácením věcí, pocitem neklidu, skákáním do řeči.

„Důsledkem pak mohou být studijní problémy, potíže v sociálních vztazích včetně problémů se zákonem, potíže v zaměstnání, sexuální rizikové chování, potíže při řízení auta a motorky, nízké sebevědomí,“ doplnil profesor Höschl a dodal, že léčba ADHD u dospělých jedinců je velkým posunem v léčbě emociálních poruch.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků