Hlavní obsah
Plakát výstavy Vladimír Skrepl Foto: Pavlína Čáňová

Převrátila jsem v oči sloup – výstava Vladimíra Skrepla v Galerii Kaple

Poslední zářijovou středu zahájí Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí samostatnou výstavu malíře, sochaře, teoretika a pedagoga na pražské AVU Vladimíra Skrepla. Slavnostní vernisáž výstavy, nazvané Převrátila jsem oči v sloup, se uskuteční ve středu 26. září v 18 hodin.

Plakát výstavy Vladimír Skrepl Foto: Pavlína Čáňová
Převrátila jsem v oči sloup – výstava Vladimíra Skrepla v Galerii Kaple

Vladimír Skrepl patří od 80. let mezi nepřehlédnutelné figury domácí umělecké scény. Od roku 1994 navíc vede ateliér Malba II na pražské AVU. Suverénní pohyb ve světě umělecké současnosti u Skrepla kontrastuje s důrazem, jaký klade na instinktivní založení vlastní tvorby. Spontaneita uměleckého vyjadřování je v jeho pracích hlavním rysem tolik specifické a velmi autentické kvality díla. Jeho figury jsou vyvedeny v jasných barvách a agresivně gestickým rukopisem.  

Vladimír Skrepl patří od svého prvního veřejného vystoupení mezi ty umělce, pro něž dobrý přehled a zájem o to, co je aktuální, vždy byl nezbytnou součástí základních uměleckých kompetencí.

Byl v ní také alespoň do jisté míry jakožto vystudovaný kunsthistorik a následně kurátor Galerie Hlavního města Prahy vzdělán a vycvičen. Tento fakt odjakživa bere jako přirozenou součást profesní vý­bavy současného umělce. Jeho malby, objekty i instalace se vzpouzejí formální kontemplaci. Nejde o autonomní artefakty cirkulující galerijním provozem. Představují součást velké umělecké show. V rozhovoru z roku 2002 Skrepl tvrdil, že umění vnímal jako „životní styl“.

Výtvarný jazyk Vladimíra Skrepla (1955) spočívá v barevné živosti a expresivitě tahů štětce, jejichž spontánnost vytváří v obraze nenapodobitelné napětí. Na české výtvarné scéně má široký závěr, působí jako teoretik umění, malíř a tvůrce objektů a instalací. V letech 1976–1981 studoval dějiny umění na katedře dějin umění a etnografie v Brně. V roce 2007 získal Cenu Jiřího Kovandy a o dva roky později se stal laureátem Ceny Michala Ranného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků