Hlavní obsah
Don Quijote má v tuto chvíli za sebou dvě generální zkoušky, v pátek čeká herce předpremiéra a v sobotu slavnostní premiéra. Foto: Divadelní léto pod plzeňským nebem

Premiéra Dona Quijota se pod plzeňským nebem odehraje už tuto sobotu

Improzápas mezi Plzní a Prahou zahájil ve středu 29. června večer v rámci doprovodného programu festival Divadelní léto pod plzeňským nebem. Festivalová scéna vyrostla poprvé na prostranství U Zvonu.

Don Quijote má v tuto chvíli za sebou dvě generální zkoušky, v pátek čeká herce předpremiéra a v sobotu slavnostní premiéra. Foto: Divadelní léto pod plzeňským nebem
Premiéra Dona Quijota se pod plzeňským nebem odehraje už tuto sobotu

Premiérová inscenace letošního 9. ročníku, kterou je Don Quijote s Kamilem Halbichem v titulní roli, se tu odehraje v sobotu 2. července, v následujících dnech je pak na programu celkem 10 představení.

Od 20. července je připraveno sedm repríz loňské, velmi úspěšné komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! s Pavlem Baťkem jako Sherlockem Holmesem.

V rámci vedlejšího programu se kromě Improzápasu, který Divadelní léto připravilo spolupráci s centrem Johan, chystá ještě jedna bitva, tentokrát v poezii naživo. 18. července se na scéně U Zvonu uskuteční exhibiční Slam Poetry Open Air.

Divadelní léto pod plzeňským nebem pořádá PaNaMo ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, festival podporuje Město Plzeň, Plzeňský kraj a společnost Plzeň 2015.

Divadelní léto je největším open air divadelním festivalem v Plzeňském kraji, v posledních letech se jeho návštěvnost ustálila na 8000 diváků. Festival každoročně zasazuje do kulis historického centra Plzně vlastní originální inscenaci.

Don Quijote má v tuto chvíli za sebou dvě generální zkoušky, v pátek čeká herce předpremiéra a v sobotu slavnostní premiéra. Zkoušení ve venkovním prostoru v minulém týdnu značně zkomplikoval déšť, kvůli bouřkám se musely některé zkoušky přerušit nebo úplně zastavit.

„Déšť nás pochopitelně nepotěšil, obě generálky v tomto týdnu jsme ale zvládli a teď už by mělo být jen hezky. Důležité je, že prostor U Zvonu funguje perfektně a inscenace sem dokonale zapadá,” řekl umělecký ředitel Divadelního léta, režisér inscenace Vilém Dubnička.

Vstupenky na Dona Quijota z předprodeje rychle mizí, téměř vyprodaná jsou zejména představení, která se odehrávají v pátek večer. „Každý rok máme vždy o něco volněji v prvních dnech festivalu, letos tedy 3. a 6. července, s blížícím se závěrem bývají představení zcela vyprodaná,” upozornila na základě zkušeností z minulých let ředitelka festivalu Marcela Mašínová.

V rámci vedlejšího programu se Divadelní léto snaží představovat divákům nové typy jevištního umění, které nejsou tak často k vidění na venkovní scéně.

Součástí doprovodného programu bude 18. července Slam Poetry Open Air, exhibiční set špičkových českých slamerů. Slam poetry jako performativní žánr má jen málo pravidel (vlastní text, žádné rekvizity, popř. časový limit), ale všechny jsou svazující a osvobozující zároveň. Slameři berou do hry kromě textu slovní i divadelní improvizaci, mimiku, pohyb, konfrontují a zapojují publikum, které je jim jediným porotcem, často se pohybují na pomezí rapu, ale rap to není...

Na scéně pod otevřeným nebem se utkají: Anatol Svahilec (mistr ČR 2014), Metoděj Constantine (mistr ČR 2013), Bio Masha (vítězka Tilos Slam Budapest), Ondra Hrabal, Pan Václav, Lojza Kvádr, Švéd, Kňour a další. Moderovat bude Nejhodnější Michal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků