Hlavní obsah
Jeden z dobře známých Ladových obrázků - děti dovádějící na sněhu. Foto: Martina Žáčková

Předvánoční Uherské Hradiště zdobí nesmrtelné Ladovy obrázky

Málokdo si umí představit vánoční atmosféru bez okouzlujících obrázků Josefa Lady. Patří k zimě tak neodomyslitelně, jako kraslice k Velikonocům. Naladit se na „ladovskou zimu“ můžete právě nyní v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Jeden z dobře známých Ladových obrázků - děti dovádějící na sněhu. Foto: Martina Žáčková
Předvánoční Uherské Hradiště zdobí nesmrtelné Ladovy obrázky

Ladovské výstavy nejsou sice zcela ojedinělou záležitostí, ale ta hradišťská se přece jen vymyká. Nabízí totiž unikátní příležitost vidět samé originály, navíc v rozsahu, který zatím v regionu neměl obdobu – k vidění je 130 obrazů, kreseb a ilustrací.

Slovácké muzeum si je půjčilo od soukromníků, galerií, muzeí i firem z celé republiky. Na konečné podobě expozice se navíc podíleli dobrovolníci, kteří na výzvu muzea zapůjčili knihy, leporela či učebnice s Ladovými obrázky.

Při prohlídce výstavy si nejspíš uvědomíte, jak silně máte mnohé známé Ladovy motivy vryté v paměti – od vodníka sedícího na vrbě se zříceninou v pozadí přes výjevy z vesnické zabíjačky až po typické zimní dovádění dětí na prastarých sáňkách či malé koledníky kráčející s ranečky ztichlou zasněženou krajinou.

Vedle typických zimních motivů ale nechybí ani další zajímavosti – obrázky a kresby zachycující život na vsi i v jiných ročních obdobích nebo třeba vtipný cyklus reklamních plakátů Bez vody není života z roku 1937, propagující moderní zásobování pitnou vodou.

Jedna celá místnost je věnována Ladovu Švejkovi a dalším knižním ilustracím. Na výstavu můžete směle vyrazit i s dětmi. Až je prohlížení obrazů a kreseb na stěnách galerie přestane bavit, je pro ně připraven promítací koutek s „ladovskými“ pohádkami. V jiné části výstavního sálu je zase dětský ateliér, kde si malí návštěvníci mohou děti půjčit fixy, pastelky a papíry a inspirovat se při kreslení nejen obrázky na stěnách, ale i ilustracemi v knihách na stole.

Výstava Zima s Josefem Ladou potrvá v Galerii Slováckého muzea do poloviny ledna. Otevřena je denně od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin. Galerie během doby konání výstavy nabízí i komentované prohlídky a programy pro školy. www.slovackemuzeum.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků